Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

USUNIĘCIE ZMIAN W OBRĘBIE ODBYTU I ODBYTNICY

Jakie są zmiany w obrębie odbytu i odbytnicy

Do najczęstszych zmian w okolicy odbytu i odbytnicy należą:

Jak leczymy?

Przed zabiegiem usuwania zmian należy zgłosić się na konsultację lekarską do proktologa. W czasie takiej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie proktologiczne pacjenta z oceną nasilenia zgłaszanych dolegliwości i stopnia zaawansowania zmiany. W tym czasie należy także wspomnieć o wszystkich stwierdzonych chorobach przewlekłych i codziennie przyjmowanych lekach w celu oceny ich wpływu na ryzyko powikłań. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz weryfikuje wskazania do operacji i przedstawia dostępne sposoby leczenia.

zmiany

Brodawki odbytu ( kłykciny kończyste )

Fałdy brzeżne odbytu

Fałdy anodermalne najczęściej powstają po przebyciu zakrzepicy okołoodbytniczej (powikłanie hemoroidów) oraz w wyniku porodu. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tych zmian jest duży i forsowny wysiłek fizyczny, często związany z dźwiganiem.

Hemoroidy ( żylaki odbytu )

Hemoroidy czyli swędzące narośla przy odbycie to powiększone guzki krwawnicze, które stają się źródłem objawów. Guzki krwawnicze są strukturą fizjologiczną; to sploty naczyń krwionośnych wypełnionych krwią. Gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia, czyli przekrwienia, wywołują objawy i wtedy są określane jako hemoroidy. W zależności od tego, który splot naczyniowy jest poszerzony, wyróżnia się:

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu hemoroidów są:

Najczęstsze objawy towarzyszące hemoroidom to:

Hemoroidy wewnętrzne mogą w trakcie parcia na stolec wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu.

Rozpoznanie ustala się w trakcie badania proktologicznego, podczas którego lekarz najpierw ogląda okolicę odbytu i sam odbyt, następnie wykonuje badanie palcem przez odbyt (per rectum). Kolejny etap to badanie wziernikiem – anoskopem, oceniające wnętrze odbytu. Niekiedy wykonywana jest również rektoskopia, czyli ocena całego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika.

Nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do niedokrwienia, zakrzepów i rozwoju martwicy guzków. Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, nasilenia objawów oraz od wieku i ogólnego stanu pacjenta. Stosuje się leczenie zachowawcze, instrumentalne i operacyjne.

Leczenie zachowawcze polega na uregulowaniu wypróżnień i unikaniu zaparć poprzez odpowiednią dietę oraz zmianę zachowań w czasie defekacji. Stosowane są również preparaty miejscowe w postaci czopków, maści czy kremów, których zadaniem jest działanie ściągające, znieczulające, przeciwzapalne, osłaniające.

Metody instrumentalne to: krioterapia, laseroterapia, elektrokoagulacja, zakładanie opasek gumowych na hemoroidy (gumkowanie).

Laseroterapia jest wykonywana w Klinice Bellazone. Obszerny artykuł dostępny jest w ofercie Proktologia -> Laserowe leczenie hemoroidów.

Trzecia grupa metod leczniczych to metody operacyjne polegające na wycięciu chirurgicznym guzków. Jest to metoda obarczona największym ryzykiem powikłań.

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to linijne pęknięcie błony śluzowej odbytu, najczęściej zlokalizowane od strony kości ogonowej. Choroba dotyczy głównie osób młodych – między 20. a 40. r.ż. Głównym objawem jest piekący ból okolicy odbytu nasilający się przy wypróżnieniach, a także niewielkie krwawienie. Objawy szczeliny mogą mieć charakter ostry – gdy są o dużym nasileniu i trwają krótko lub przewlekły, gdy trwają przez dłuższy czas.

Zazwyczaj szczelina odbytu o charakterze ostrym ustępuje samoistnie, jednak gdy nie jest leczona, może przejść w formę przewlekłą. Występuje wówczas ryzyko powstania zapalenia kanału odbytu, blizn, a w konsekwencji wytworzenia fałdu na brzegu odbytu.

Dostępne leczenie:

Oczyszczenie szczeliny odbytu celem ułatwienia gojenia

Leczenie zabiegowe podejmowane jest głównie w przypadku bolesnej przewlekłej szczeliny odbytu. Lekarz oczyszcza przerośnięte tkanki i zbliznowacenia, a następnie zbliża do siebie brzegi szczeliny. Gojenie się odbytu trwa około 6 tygodni. W okresie rekonwalescencji konieczne jest stosowanie się do zaleceń proktologa w zakresie diety oraz higieny okolic odbytu. Pacjent powinien zgłosić się na kontrolne badanie kanału odbytu (anoskopię).

Metoda ostrzykiwania zwieracza wewnętrznego odbytu toksyną botulinową

W przypadku rozpoznania zwiększonego napięcia mięśnia zwieracza wewnętrznego, lekarz może zadecydować o konieczności ostrzyknięcia tego mięśnia toksyną botulinową. Zwieracz wewnętrzy ulega rozluźnieniu - jest to proces odwracalny utrzymujący się do kilku miesięcy po zabiegu. Pozwala to na przerwanie błędnego koła bólu, ułatwienie gojenia oraz profilaktykę nawrotów szczeliny.

Postępowanie zachowawcze

Leczenie farmakologiczne ma na celu poprawę właściwości fizycznych stolca - głównie jego rozmiękczenie. Zmniejsza to ryzyko mechanicznego podrażnienia błony śluzowej. Dzięki temu redukujemy ryzyko nawrotu szczeliny lub innej choroby odbytu przebiegającej z przerwaniem ciągłości błony śluzowej.

Cena zabiegu
Od 400zł