Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

SKLEROTERAPIA PŁYNEM – OBLITERACJA FARMAKOLOGICZNA

Skleroterapia – to metoda leczenia „prostych” żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych – venulektazji zwanych potocznie pajączkami. Polega ona na podaniu środka obliterujacego ( np. Aetoxysklerol ) do światła naczynia, które chcemy usunąć. Lek jest podawany za pomocą bardzo małych ampułkostrzykawek, zaś wkłucia są prawie bezbolesne. Działanie wstrzykniętego leku polega na wywołaniu kontrolnej reakcji zapalnej ściany żyły. Białka zawarte w ścianie naczyń żylnych oraz białka zawarte we krwi powodują związanie i unieczynnienie podawanego środka. Taka deaktywacja zachodzi już w miejscu podania środka, tak samo siła jego działania maleje wraz z odległością od miejsca wkłucia. Dalsze naczynie w organizmie nie są niszczone przez środek chemiczny. Jednakże żyły obkurczają się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Wskutek tego dochodzi do zamknięcia naczynia. Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności. Konieczne jest chodzenie w opasce elastycznej zgodnie z zaleceniami lekarza .Pacjent powinien dużo chodzić. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu podania powstaje rumień i obrzęk .Przy skleroterapii większych żylaków przez kilka tygodni może utrzymywać się stwardnienie i tkliwość przy dotyku na przebiegu zamkniętego naczynia. Czas gojenia jest uzależniony od średnicy zamykanego naczynia, stopnia jego zaawansowania oraz indywidualnych zdolności organizmu. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilku zabiegów. Każdy zabieg skleroterapii poprzedzony jest konsultacją chirurgiczną oraz badaniem USG żył.

Jakie są wskazania do zabiegu skleroterapii?

Wskazaniem do jego wykonania jest obecność venulektazji, potocznie nazwanych pajączkami naczyniowymi na bocznej i przyśrodkowej powierzchni uda, pod kolanami i na podudziach. Dobrym wskazaniem są również drobne żylaki na udach i podudziach przy prawidłowych, wydolnych głównych pniach żylnych. Często skleroterapię stosuje się jako uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym, gdy na nogach pozostają na tyle małe zmiany, że nie można ich usunąć chirurgicznie.

Jak powinno się postępować po zabiegu?

Po zabiegu noga jest bandażowana lub zakładane są rajstopy uciskowe na okres 7 dni. Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowana zmian pierwotnych. Pacjenci w tym okresie wracają do codziennych czynności.

Ile zabiegów powinno się wykonać?

To zależy od układu żylnego pacjenta. Podczas pierwszej wizyty u każdego pacjenta oceniania jest wydolność układu żylnego za pomocą szczegółowego badania USG. Następnie ustalany jest indywidualny schemat leczenia i profilaktyki dla uzyskania optymalnych efektów. Uzyskanie dobrego efektu wymaga najczęściej kilku sesji.

Czy mogą pojawić się powikłania po zabiegu?

Mimo udowodnionego wielkiego bezpieczeństwa tej metody mogą pojawić się:

Jak często zdarzają się nawroty?

W przypadku przewlekłych problemów z żyłami, szanse na nawrót choroby są uzależnione od kilku czynników:

Wielu pacjentów nie stosuje się do zaleceń lub przerywa leczenie zbyt wcześnie, co jest głównym źródłem nawrotów i niepowodzeń.

Przeciwskazania:

Cena zabiegu
Od 300zł