LASEROWE USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH
Wszystko, co nie jest prawidłową skóra i strukturą skóry można nazwać zmianą skórną. Na skórze z wiekiem mogą pojawić się różnego rodzaju znamiona skórne. Istnieje ich ogromna różnorodność poprzez kolor, kształt, wielkość, wypukłość, rodzaj powierzchni, ale przede wszystkim o podjętym postępowaniu decyduje rodzaj komórek, które je tworzą, co ocenić można przede wszystkim badaniem histologicznym. Mogą one mieć charakter komórkowy, barwnikowy, naczyniowy, wirusowy lub inny. Przed podjęciem leczenia znamion skórnych konieczna jest konsultacja lekarska. Ocena jest trudna, ale coraz częściej udaje wykryć znamiona niebezpieczne, zagrożone transformacją nowotworową, których szybkie usunięcie w bardzo wielu przypadkach uniemożliwia rozwój czerniaka – jednego z najbardziej złośliwych nowotworów.
Zmiany skórne różnego pochodzenia skutecznie można usunąć w naszym centrum za pomocą lasera Er:Yag-owego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940nm. Lasery erbowe Fotony korzystaja z tej długości fali dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów, które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica frakcjonująca Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyśpieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadają tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powodują irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykaja się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Laser Er:YAG Fotona Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Spectro SP do szybkiej, zimnej ablacji. W trybie XLP ( przedłużonego impulsu ) zapewnia najgłębsze termalne efekty. Laser ten może prowadzić ablację naskórka bądź skóry mikron po mikronie, zapewniając niezrównaną precyzję i kontrolę zabiegową, krótkie okresy rekonwalescencji oraz wyższy komfort pacjenta, a zarazem jego satysfakcję. Jednocześnie Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.
Rodzaje zmian skórnych:
- Znamiona barwnikowe – są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się w różnych okresach życia i ulegającym przeobrażeniom pod wpływem różnych czynników np.: hormonalnych, promieniowania UV.
- Znamiona barwnikowe naskórkowe
- Znamiona płaskie – w poziomie skóry, odgraniczone od otoczenia, nie powodują żadnych dolegliwości. Powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. W przypadku przewlekłego drażnienia mogą być punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
- Plamy soczewicowate – drobne, dobrze odgraniczone od otoczenia plamy barwy jasno lub ciemnobrunatnej. Są zwykle mnogie. Najczęściej zajmują tułów, pojawiają się w dzieciństwie. Przypominają piegi, ale są nieco większe. Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych lub w przebiegu PUVA – terapii, albo też u osób w starszym wieku, przeważnie o jasnej karnacji, trudno się opalających się.
- Znamiona barwnikowe komórkowe
- Znamiona błękitne – gładkie, nieowłosione znamię, z reguły małej średnicy, umiejscowione dość głęboko w skórze, zwykle na twarzy i kończynach. Przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Są bezpieczne.
- Odmiana wrodzona znamienia barwnikowego – ma zwykle bardzo duże wymiary, niekiedy nierównomierną , brodawkowatą powierzchnię, bywa owłosiona. Mimo iż te cechy uchodzą za bezpieczne, znamiona wrodzone często złośliwieją.
- Rogowacenia ( starcze i słoneczne ) – są to najczęściej mnogie zmiany barwy żółtobrunatnej, mające suchą, nierówną powierzchnię, ściśle przylegające do skóry. Leżą w poziomie skóry otaczającej lub są tylko w niewielkim stopniu wyniosłe. Powstaja na podożu przewlekłych uszkodzeń promieniami słonecznymi lub na podłożu skóry starczej. Umiejscowione są głównie na twarzy oraz innych okolicach odsłoniętych ( np.: małżowiny uszne, grzbiety dłoni, przedramiona, podudzia ). Występują głównie u osób powyżej 40 roku życia. Rogowacenie może stać się punktem wyjścia dla raków skóry.
- Włókniaki – należą do łagodnych nowotworów pochodzenia łącznotkankowego.
- Włókniaki miękkie – mają charakter wrodzony, jednakże mogą pojawic się w rozmaitym wieku. Są to guzki workowato zwisające, na ogół liczne, barwy skóry lub nieco ciemniejsze, brunatnawe. Umiejscowione są szczególnie często na szyi i karku, zwłaszcza u starszych kobiet. Charakterystyczne dla choroby Recklinghausena.
- Włókniaki twarde – są w istocie odczynem włóknistym, występują niezależnie od wieku. Zwykle pojedyncze , drobniejsze i częściej umiejscowione na kończynach. Pojawiają się w średnim i starszym wieku.
- Tłuszczaki – są to różnej wielkości guzki podskórnej tkanki tłuszczowej. Są ruchome w stosunku do podłoża. Często występują w wielu miejscach jednocześnie, najczęściej u kobiet w młodym lub średnim wieku i są wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej z wytworzeniem guzków lub guzów czasem o dużej powierzchni. Zmiany spotyka się głównie zatułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach. Nie powodują zagrożenia onkologicznego, ale mogą rosnąć, powodować ucisk i dyskomfort.
- Kaszaki – to torbiele naskórkowe. Powstają w wyniku zastoju wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych. Składa się z torebki i wypełniającej ją białej kaszowatej treści o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu. Wielkość kaszaków może się wahać od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Lokalizacja jest bardzo różnorodna .Najczęściej umiejscowione są na skórze owłosionej głowy, plecach twarzy, na worku mosznowym. Zmiany mogą być duże. Skóra jest zmieniona zapalnie, czasami na szczycie stwierdza się czop przypominający zaskórnik.
- Brodawki łojotokowe ( starcze ) – zaliczane do znamion naskórkowych, są to w istocie łagodne nowotwory naskórkowe płaskie, wyniosłe, brodawkowate o kolorze skóry do brunatnych odcieni. Najczęściej umiejscowione na tułowiu, twarzy i grzbietach rąk. Pojawiają się w wieku dojrzałym i osób starszych. Wysiew bardzo licznych zmian na tułowiu może być niekiedy rewelatorem nowotworów narządów wewnętrznych , a w części przypadków raków przewodu pokarmowego lub innych nowotworów.
- Brodawki zwykłe – są to grudki naskórkowe o nierównej powierzchni i wielkość 5-10 mm, zlokalizowane są najczęściej na skórze dłoni, na palcach rąk, na wałach paznokciowych, niekiedy pod płytką paznokciową. Związane są z infekcją HPV-2, a także HPV-4 i HPV-7.
- Brodawki stóp – są zlokalizowane na podeszwowej części stóp, mające szorstką powierzchnię i kolor skóry, mogące osiągnąć 1-2 cm wielkości. Są dwojakiego rodzaju: rozsiane, głębokie ( mymercia )lub bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska tworząc tzw. brodawki mozaikowe (ang. mosaic warts ). Brodawki typu mymercia często są bolesne i mogą utrudniać chodzenie. Czynnikiem wywołującym mymercia jest wirus HPV – 1, brodawki mozaikowe są wywołane przez HPV - 2.
- Brodawki płaskie ( brodawki młodociane ) - są lekko uwypuklone, o gładkiej powierzchni i wielkości kilku milimetrów, czasem przyjmują przebieg linijny w miejscu zadrapania. Występują na twarzy i grzbietowej powierzchni rąk jako mnogie grudki o gładkiej powierzchni i szarej barwie. Patogeneza brodawek płaskich wiąże się z wirusami HPV-3, rzadziej HPV-10.
- Brodawki przejściowe – wykwity mające pewne cechy brodawek zwykłych i brodawek płaskich. Spotykane u chorych z obniżoną odpornością.
- Ziarniniak naczyniowy – naczyniak związany z nowotworzeniem naczyń włosowatych, wywołany urazem i/lub zakażeniem bakteryjnym. Guzek jest zazwyczaj pojedynczy, sino czerwony, o wilgotnej, łatwo krwawiącej powierzchni i uszypułowanej postawie. Wykazuje szybki wzrost. Często pojawiają się u kobiet ciężarnych lub i jako powikłanie terapii doustną izotretinoiną. Najczęściej lokalizuje się na twarzy i rękach. Zmiana jest bolesna.
- Kępki żółte ( żółtaki ) – blado żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek, spotykanych najczęściej u ludzi w średnim lub starszym wieku. Najczęściej rozwijają się początkowo na powiekach górnych, zwykle nieco później dolnych, często są asymetryczne – większe po jednej ze stron. Zazwyczaj związane są z odkładaniem cholesterolu w skórze
Jak wygląda zabieg laserowego usuwania zmian skórnych
Przeciwskazania do laseroterapii:
- Ciąża
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepnięcia
- Epilepsja
- Niektóre choroby skóry ( trądzik różowaty, bielactwo, łuszczyca, zmiany alergenne ), jeżeli zmiany skórne będą narażone na bezpośrednie działanie promieni laserowych
- Opalenizna ( zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry ). Nie należy się opalać ( słońce, solarium) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
- Skłonność do przebarwień
- Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
- Stosowanie niektórych leków:
- Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna
- Sterydów
- Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. .tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy
- Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec
- Stosowanie kremów z re tinolem
Efekty zabiegu
Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem laserowego usunięcia zmian skórnych:
- Nie należy opalać się ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed zabiegiem
- Nie należy stosować zabiegów złuszczających skórę ( peeling ) przez tydzień przed zabiegiem
- W przypadku stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających, należy je odstawić ( jeśli to jest możliwe ) 7 dni przed zabiegiem, a następnie można je stosować ponownie po 14 dniach po zabiegu
- Ogolić skórę maszynką 1 dzień przed zabiegiem, nie depilować wcześniej włosów woskiem, chemicznie czy wyrywać pensetą
- Nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
- Zabieg wykonuje się na skórze czystej ( należy zmyć kosmetyki przed zabiegiem )
Przez kilka dni po zabiegu:
- Nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
- Nie wykonywać peelingów i innych zabiegów
- Nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
- Nie drażnić skóry w okolicy zabiegu
Zalecenia dla pacjenta po zabiegu laserowego usunięcia zmian skórnych:
- Nie zaleca się korzystania z gorącej kąpieli, sauny 14 dni po zabiegu
- Nie zaleca się opalania ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie po zabiegu
- Nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przez 7dni po zabiegu
- Przy zabiegach na twarzy, przez 4 tygodnie po zabiegu należy stosować kremy z filtrem co najmniej SPF 30
- Kosmetyki można stosować dopiero po 24 godzinach po zabiegu, należy unikać preparatów na bazie alkoholu, stosować preparaty natłuszczające skórę
- Przy zamykaniu dużej liczby naczyń na nogach przez kilka dni po zabiegu zaleca się noszenie pończoch uciskowych
- Należy zgłosić się na wizytę kontrolną po zabiegu
Dlaczego usuwamy zmiany skórne Laserem Nd:YAG oraz Er:YAG FOTONA SPECTRO SP?
Lasery Fotona neodymowo – jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG – są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, począwszy od epilacji laserowej, poprzez leczenie trądziku, fotoodmładzanie, skończywszy na leczeniu nowotworów skóry, usuwaniu żylaków czy procedur lipolizy laserowej. Laser Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Ten laser jest idealnym narzędziem do szybkiej, zimnej ablacji. Technologia Zmiennego Kwadratowego Impulsu ( VSP ) Fotony dostosowuje parametry laserowe do zabiegu, zapewniając łatwość obsługi. Kwadratowe impulsy mogą leczyć różne wskazania z nieporównywalną efektywnością, bez przegrzewania sąsiednich tkanek, zapewniając w ten sposób komfort pacjentowi. Dodatkowo, wbudowana technologia kontroli zwrotnej impulsu ( EFC ) gwarantuje, że energia wyjściowa lasera jest zawsze zgodna z parametrami, jakie pacjentowi się ustawi, zapewniając w ten sposób najwyższy poziom bezpieczeństwa i pewności systemu.
Średnia moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 WAT. Konkurencja nawet nie zbliża się do tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane są o wiele szybsze i skuteczniejsze. W rękach lekarza ten laser jest narzędziem niemal doskonałym.
Efektywne usuwanie zmian skórnych dla wszystkich rodzajów skóry:
Laser Spectro SP jest najpotężniejszą kombinacją lasera Nd:YAG z Er:YAG-iem. Zapewnia najszerszy zakres ablacyjnych i nieablacyjnych zabiegów jakie może zaoferować pojedynczy system laserowy. Laser Nd:YAG Fotony będący częścią tego lasera, o długich impulsach charakteryzuje się homogeniczną penetracją i niską absorpcją przez chromofory tkanki. Te dwie zalety pozwalają laserowi Nd:YAG sięgać do głębszych struktur bez uszkadzania naskórka, bez względu na typ skóry.
Innowacyjność lasera Nd:YAG oraz Er:YAG Fotona Spectro SP
Laser ten został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań takich jak EFC (kontrola zwrotna impulsu) – jest to system zapewniający niedostępny dotychczas stopień kontroli nad energią impulsu promienia lasera. Dzięki każdorazowej kalibracji urządzenia laser dostarcza zawsze wiązkę o ściśle zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Kolejną z innowacyjnych w laserach Fotona Spectro SP jest system VSP (zmienny kwadratowy impuls – rozwiązanie chronione patentem) pozwalający na generację impulsu o danych parametrach z pomijalnie krótkim czasem narastania oraz opadania energii impulsu. Dzięki temu zwiększa się efektywność wiązki lasera, równocześnie polepsza się skuteczność i szybkość leczenia w stosunku do innych urządzeń.
Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanemu systemowi bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.
Bezpieczeństwo systemu Fotona Spectro SP to:
- EFC ( kontrola zwrotna impulsu )
Dzięki temu systemowi unikamy spadku mocy lasera podczas zabiegu, co mogłoby prowadzić do osiągnięcia słabszych, bądź niepełnych efektów. Nie musimy się również obawiać skoków energii, które mogą powodować uszkodzenia tkanek.
- VSP ( zmienny kwadratowy impuls )
W odróżnieniu od innych systemów, gdzie następuje nagły skok energii, a później powolny spadek, w systemie Fotona Spectro SP rozkład energii impulsu jest równy. Zabezpiecza to nas przed przegrzaniem i poparzeniem tkanek. Przy tym radykalnie poprawia się efektywność i bezpieczeństwo zabiegów.
Skuteczność systemu Fotona Spectro SP to:
Laser Fotona Spectro SP, dzięki kombinacji dwóch długości fali wiązki lasera: Nd:YAG – 1064nm i Er:YAG – 2940nm, posiada najszerszy wachlarz usług leczniczych, spośród wszystkich dostępnych na rynku polskim. Laser neodymowo – Jagowy o długości fali 1064 nm, to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na rynku, dzięki temu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Wysoka moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 Wat. Konkurencja nawet nie zbliża Siudo tego wyniku. Korzystając z fali 2940nm, dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów , które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki. Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyspieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadaja tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powoduja irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykają się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Dzięki temu zabiegi wykonywane systemem Fotona Spectro SP są o wiele szybsze i skuteczniejsze. Z tym systemem laserowym można spełnić wszelakie potrzeby pacjentów, osiągając świetne rezultaty kliniczne oraz niespotykaną łagodność.