LASEROWE LECZENIE TRĄDZIKU
Trądzik ( łac. Acne vulgaris ) jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Charakterystyczne zmiany to zaskórniki, grudki, krosty, torbiele ropne i blizny czyli potocznie mówiąc „wągry” i „pryszcze”. Trądzik przeważnie dotyczy młodzieży w wieku dojrzewania. Za powstanie trądzika odpowiedzialne są czynniki genetyczne, hormonalne i bakteryjne.
Trądzik pospolity
Trądzik pospolity występuje u ponad 80 % w wieku 12 do 25 lat i coraz częściej u osób w wieku od 30 do 40 lat. W okresie dojrzewania w gruczołach łojowych zachodzą zmiany, które powodują zwiększone wydzielanie łoju i jego zagęszczenie ( a w rezultacie trądzik ). Komórki ujścia mieszków włosowych ulegają nadmiernemu namnażaniu, co prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego. Złuszczone komórki nie mogą wydostać się na zewnątrz, sklejają się z łojem i zatykają przewody. W miarę wypełniania się gruczołu łojem powstaje zaskórnik – grudka z ciemnym punktem na szczycie. Do zamkniętego gruczołu nie dochodzi tlen i stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, które namnażając się wywołują stan zapalny efektem którego jest właśnie trądzik. Zaskórnik może przekształcić się w grudkę, a potem w krostę z treścią ropną.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty występuję u kobiet i u mężczyzn, najczęściej po 30 roku życia. Zmiany pojawiają się na twarzy i dekolcie. Nie leczony prowadzi do utrwalenia rumienia, trwałego poszerzania naczyń krwionośnych, a w dalszym etapie do powstania grudek i krost.
Leczenie trądziku różowatego laserem
Do terapii skutecznego leczenia trądziku, w naszych salonach kosmetycznych używamy lasera Nd: YAG lasera neodymowo – jagowego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 1064nm. Jest to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku. Możemy również zastosować w tej terapii laser o płytszej penetracji – a więc krótszej długości fali. Urządzenie to zwane IPL-em ( Intense Pulsed Light ) firmy Top Laser wyprowadza impuls świetlny o różnej długości fali 530 – 1200nm poprzez kryształowy blok transmitujący impuls do skóry. Wykorzystując zjawisko podobnej absorpcji fal zarówno przez hemoglobinę jak i zawartą w naskórku melaninę – laser ten wykorzystuje się do usuwania zarówno powierzchownych uszkodzeń naczynek ( rumienia ) jak i przebarwień. Precyzyjnie dobrana wiązka światła wnika w głąb skóry i działając na gruczoły łojowe ogranicza produkcję sebum i niszczy bakterie wywołujące trądzik. Tkanki zawierające poszczególne chromofory zostają uszkodzone w efekcie zjawiska fototermolizy selektywnej czyli bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Światło lasera ma też właściwości odkażające i obkurczające pory. W tym samym czasie IPL zwiększa także produkcję kolagenu, która zwiększa elastyczność skóry i likwiduje drobne zmarszczki.
Efekty zabiegu:
Przyczyny trądziku
- Łojotok nadmiar produkcji łoju (sebum)
- Nadmierne rogowacenie (hiperkeratoza)
- Namnażanie się bakterii (P. acnes)
U pacjentów chorych na trądzik zmiany hormonalne prowadzą do nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych, co powoduje nadprodukcję łoju oraz doprowadza przerostu gruczołów łojowych. Zjawisko to jest bardzo powszechne w okresie dojrzewania, może jednak trwać dość długo i występować u osób 30-40 letnich.
U pacjentów chorych na trądzik, komórki ujścia mieszka włosowego ulegają nadmiernemu namnażaniu (jedną z przyczyn jest obecność łoju w górnych warstwach skóry, w ujściu gruczołu łojowego oraz obecność bakterii). Zjawisko to zwane jest hiperkeratozą, prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego i powstania czopu, który blokuje ujście mieszka włosowego uniemożliwiając tym samym wydostanie się łoju. Takie zatrzymanie łoju przyczynia się do powstawania zmian trqdzikowych: początkowo mikrozaskórników (widoczne białe główki), a następnie zaskórników otwartych (czarne główki - wągry).
U pacjentów chorych na trądzik dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii (Propionibacterium acnes-odgrywającego główną rolę w powstawaniu trądzika) normalnie występujących na powierzchni zdrowej skóry. Bakteria ta wydziela różnego rodzaju substancje podrażniające do tkanek otaczających, niszczy ściany gruczołów łojowych, w rezultacie treść zaskórników wydostaje się i wywołuje reakcję na ciało obce oraz nasila proces zapalny. Pojawiają się zaczerwienione, bolesne zmiany skórne.
Jak powstaje trądzik?
Cały problem dotyczy ujścia gruczołu łojowego, które łączy się z ujściem mieszka włosowego - włosa mieszkowego. Właśnie tu następuje zwiększone i zaburzone rogowacenie komórek nabłonkowych ujścia mieszka oraz zwiększone wytwarzanie łoju. Łój zamiast swobodnie wypływać na skórę zostaje uwięziony poniżej czopa, co doprowadza do powiększenia mieszka na skutek gromadzenia się łoju, mas rogowych i bakterii. Tak powstaje zaskórnik zamknięty ( drobny, biały powstający w wyniku proliferacji keratynocytów ) lub otwarty ( ciemno zabarwiony na szczycie, będący efektem utleniania się keratyny i łoju ) i rozpoczyna się tak zwany okres niezapalny trądziku tzw. Zaskórnik - nie ma czerwonej grudki, ropy, nic jeszcze nie boli. W takim środowisku dochodzi do zwiększonej aktywności bakterii saparofitującej na skórze propionibacterium acnes.
Ilość bakterii p. acnes, które normalnie znajdujemy na skórze nawet u zdrowych ludzi, wzrasta w środowisku łojotokowym i nasila się ich aktywność. Bakterie te zaczynają wytwarzać czynniki (lipazy bakteryjne), które uwalniają całą kaskadę reakcji chemicznych, immunologicznych wywołując mniejszy lub większy stan zapalny. W tym momencie ujawnia się cecha genetycznej podatności na reakcję zapalną wywołaną przez bakterie p. acnes. U niektórych reakcja ta będzie bardzo burzliwa i długotrwała, u innych będzie mniej nasilona i krótka.
Początkowo stan zapalny jest ograniczony do mieszka, lecz później mieszek pęka i stan zapalany rozlewa się na tkanki otaczające. Jest to okres grudkowy lub grudkowo - krostkowy. Stany zapalne wywodzące się z jednego lub kilku mieszków mogą łączyć się ze sobą i utrzymywać się przewlekle, ropiejąc przy tym i dając najgorszy trądzik guzowato - torbielowaty.
Rodzaje trądziku:
Istnieje kilka postaci klinicznych trądziku:
- Trądzik zaskórnikowy – dominują w nim zmiany niezapalne – zaskórniki zamknięte i otwarte. Ten rodzaj trądziku zlokalizowany jest przede wszystkim na twarzy.
- Trądzik grudkowo-krostkowy – najbardziej rozpowszechniona postać choroby. Charakteryzuje się krostami i grudkami, ale również zaskórnikami. Ta postać trądziku występuje na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach.
- Trądzik ropowiczy – postać ze szczególnie nasilonym stanem zapalnym. W
tym przypadku charakterystyczne są głębokie, bolesne, ostro-zapalne guzy,
krosty i cysty ropne (trądzik guzkowo-torbielowaty). Często zmiany te pozostawiają
blizny (trądzik bliznowcowy). W obrębie tego rodzaju trądziku możemy wyodrębnić
kilka postaci:
- trądzik skupiony – odmiana z głębokimi naciekami i torbielami ropnymi gojącymi się z pozostawieniem nierównych pozaciąganych blizn, występująca głównie u mężczyzn,
- trądzik odwrócony, mogąca zajmować okolice nietypowe – pachy, pachwiny, pośladki.
- Trądzik piorunujący o ciężkim przebiegu z objawami rozpadu i wykwitami krwotocznymi, którym towarzyszą często objawy ogólne – gorączka, bóle stawów. Odmiana ta jest wynikiem nadreaktywności organizmu na antygeny bakterii.
Tła powstawania trądziku:
Tło hormonalne
Ponieważ trądzik nie występuje u człowieka przed pojawianiem się w jego organizmie hormonów płciowych mamy pewność, że przyczyna powstawania trądziku ma tło hormonalne.
Nie chodzi tu o ilość hormonów, ale o to, w jaki sposób hormony, które ilościowo są w normie, działają na gruczoł łojowy. Mówiąc więc o podłożu hormonalnym trądziku nie mamy na myśli ilościowych zaburzeń hormonalnych, ale genetycznie uwarunkowaną ilość 5-alfa reduktazy oraz miejscową nadwrażliwość mieszka na działanie hormonów androgenowych DHT. Im więcej jest 5-alfa reduktazy oraz im jest ona aktywniejsza ( a jest to cecha genetyczna) tym więcej jest DHT - stąd silniejszy wpływ na rogowacenie, wydzielanie łoju i powstawanie zmian skórnych.
Jakkolwiek jednak, badania hormonalne przy leczeniu trądziku nie są standardem.
W diagnostyce dermatologicznej robi się je wyjątkowo, jeśli istnieją jakieś dodatkowe symptomy świadczące o problemach hormonalnych, takie jak: zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie łonowe lub na twarzy, wypadanie włosów czy brak postępów w leczeniu.
Wydzielanie łoju hamują estrogeny i związki o działaniu zbliżonym do estrogenów. Właśnie dlatego leczenie antykoncepcyjne z dużą dawką estrogenów ma korzystny wpływ na skórę. Nawet miejscowe podawanie estrogenów zmniejsza wydzielanie łoju. Niestety, zależnie od wrażliwości receptorów estrogenowych w mieszkach włosowych podawanie estrogenów nie zawsze ma pozytywny wpływ na przebieg zmian trądzikowych - zależne jest to od naszych indywidualnych, genetycznych uwarunkowań.
Tło łojotokowe
Wśród przyczyn trądziku ważną rolę odgrywa tło łojotokowe. Przyczyną nie jest tylko ilość łoju, ale również jego skład. Czasem trądzik dotyczy części skóry człowieka, która z natury jest sucha lub bardzo sucha. Na skutek nieprawidłowego rogowacenia naskórka może dojść do łojotoku zamkniętego we wnętrzu zatkanych gruczołów łojowych, a to znowu rozpoczyna całą kaskadę przemian.
Tło bakteryjne
Liczebność populacji p. acnes jest proporcjonalna do ilości produkowanego łoju.
U nastolatków z trądzikiem stwierdza się większą produkcję łoju, co w konsekwencji oznacza większą kolonizację p. acnes. Bakterie te produkują czynniki zaangażowane w rozwój stanu zapalanego. Od wrodzonej zdolności odpowiedzi immunologicznej organizmu człowieka na te czynniki zależy to czy wystąpi stan zapalny i jaki będzie miał rozmiar. Nadwrażliwość dziedziczna układu odpornościowego na p. acnes jest odpowiedzialna za rozpoczęcie i rozwój zmian trądzikowych, a nie konkretnie ilość p. acnes. Bakterie te również pełnią funkcję ochronną - kwasy tłuszczowe produkowane przez p. acnes hamują rozwój infekcji wywołanej przez paciorkowce grupy A.
Tło zatkanych porów
Zatkane pory to zablokowane ujścia gruczołu włosowo-łojowego. Nadmierny przerost naskórka w ujściu mieszka na powierzchnię skóry, związany zwykle z nieprawidłowym złuszczaniem martwych komórek, jest punktem pierwotnym w powstawaniu zmian trądzikowych czyli tzw. mikrozaskórników. Te zmiany nie są widoczne gołym okiem ale są kluczowe dla dalszych przemian. Dlatego leczenie nie może być ograniczone tylko do widocznych zmian chorobowych, ale powinno obejmować całą skórę, gdzie istnieje tendencja do zmian. Zatkanie ujścia gruczołu łojowego przez masy rogowe ogranicza dostęp tlenu do środka tego mikronarządu, co tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii p. acnes. Bakterie rozwijają się i powodują dalszą reakcję zapalną.
Tło polekowe
Niektóre leki mogą wyzwolić trądzik, ale nie jest to trądzik zwykły. Na przykład zatrucie organizmu związkami chlorowcowymi oprócz ciężkich obrażeń narządowych może doprowadzić do ciężkich zmian trądzikowych. Kortykosterydy zarówno podawane doustnie jak i miejscowo mogą być przyczyną zmian przypominających trądzik. Podobnie spożywanie substancji anabolicznych, które powodują rozwój masy mięśniowej może spowodować nagły wysiew zmian trądzikowych.
Tło kosmetyczne
Kosmetyki,zwłaszcza kolorowe, mogą nasilać rogowacenie w ujściach gruczołów łojowych, dlatego należy wybierać takie kosmetyki lub dermokosmetyki, które nie mają działania komedogennego, czyli zaskórnikotwórczego.
Co może nasilać objawy trądziku?
Są czynniki mogące nasilać objawy trądziku. Należą do nich:
- zbyt silne pocenie się,
- przebywanie w zbyt wilgotnym klimacie,
- miesiączka u dziewcząt, a szczególnie okres kilkudniowy przed pojawieniem się krwawienia,
- ciąża,
- tabletki antykoncepcyjne,
- leki np. kortykosterydy, leki przeciwpadaczkowe (tzw. trądzik polekowy)
Leczenie farmakologiczne:
Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, gdyż stosowane leki nie hamują procesu choroby, a jedynie łagodzą skutki ( poza izotretinoiną ). Głównym celem terapii trądziku jest obniżenie ilości głębokich, bolesnych zmian skórnych, zapobieganie powstawaniu szpecących blizn oraz ograniczenie czasu trwania choroby, co ma związek ze zminimalizowaniem stresu i niskiej samooceny, towarzyszących tej chorobie. W większości przypadków, w niezbyt nasilonych postaciach trądziku, wystarczające jest leczenie preparatami stosowanymi miejscowo – retinoidy, nadtlenek benzolu, antybiotyki, kwas azelainowy. Natomiast cięższe postacie trądziku leczy się preparatami stosowanymi ogólnie takimi jak:
- Antybiotyki
Antybiotyki stosujemy przy znacznie nasilonym trądziku lub przy nietolerancji leków miejscowych. Nie należy stosować ich powyżej sześciu miesięcy, ale za krótkie stosowanie leku także nie jest wskazane - minimum to szesnaście tygodni./doksycyklina, limecyklina, tetracyklina/
- Leki hormonalne
Ta metoda leczenia dotyczy wyłącznie kobiet, które mają zmiany hormonalne udokumentowane odpowiednimi badaniami. W leczeniu hormonalnym stosuje się także tabletki antykoncepcyjne, Nie leczą one trądziku, ale w czasie ich stosowania zmniejszają jego objawy. Rezultaty stosowania leków hormonalnych pojawiają się po 2-3 miesiącach, niestety nie wszyscy są podatni na tę metodę leczenia.
- Izotretinoina doustna
Jest stosowana w leczeniu trądziku od roku 1979, dzięki czemu doskonale znamy jej działanie na organizm. Izotretinoina działa na wszystkie czynniki etiopatogenetyczne: zmniejsza istotnie rozmiar gruczołów łojowych i produkcję łoju, normalizuje rogowacenie mieszków, zapobiega rozwojowi zaskórników i mikrozaskórników, a także wywierając bezpośrednią aktywność przeciwzapalną, hamuje rozwój bakterii.
- Obecnie izotretinoina doustna stanowi najbardziej skuteczną metodę leczenia trądziku, z odnotowanym wskaźnikiem remisji u ponad 80% pacjentów.
Jak pielęgnować skórę?
- Demakijaż ( należy stosować płyn miceralny )
- Mycie skóry żelem myjącym dopasowanym do stopnia natłuszczenia i wysuszenia skóry, jej wrażliwości i unaczynienia
- 1x w tygodniu stosowanie peelingów złuszczających (drobnoziarnistych lub enzymatycznych)
- Stosowanie preparatów nawilżających w celu przeciwdziałania nadmiernemu wysuszeniu skóry przez preparaty lecznicze
- Nie stosowanie kosmetyków zawierających alkohol ( np. płynów po goleniu )
- Nie należy samodzielenie wyciskać zaskórników .Nie umiejętne usuwanie może spowodować uszkodzenie skóry i powstanie blizn, także zabiegi oczyszczania należy wykonywać po konsultacji lekarskiej w gabinetach kosmetycznych
- Nie jest konieczne unikanie słońca, lecz poprawa skóry po ekspozycji słonecznej jest krótkotrwała. Później następuje nasilenie objawów trądziku. Niektóre kosmetyki i leki dla cer trądzikowych w ogóle nie tolerują słońca.
- Używając ręczniki, należy miejsca zakażone osuszać, nie trzeć ręcznikiem i stosować zawsze oddzielny ręcznik na skórę zainfekowaną
Nie ma przeciwwskazań do wykonywania makijażu oraz stosowania sztyftów korygujących. Ponadto nowoczesne dermokosmetyczne podkłady, pudry i sztyfty mają działanie zmniejszające wydzielanie łoju i nadają skórze matowy wygląd. Mają działanie ściągające, gojące i łagodzące, często hamują rozwój dodatkowej flory bakteryjnej.
Bardzo ważne są zabiegi w gabinecie kosmetyki lekarskiej, które opróżniają zawartość czopa rogowego, a tym samym ograniczają stany zapalne, zmniejszają wydzielanie łoju, ograniczają rozwój p. acnes, likwidują przebarwienia, blizny i inne powikłania. Najczęściej stosowane i rekomendowane w leczeniu trądziku są peelingi chemiczne lub medyczne połączone z mechanicznym usuwaniem zaskórników. Zabiegi te polegają na stosowaniu różnych substancji chemicznych zapobiegają tworzeniu czopa rogowego. Mają działanie sebostatyczne, antyseptyczne i rozjaśniające, powodują złuszczanie, a następnie regenerację naskórka, ograniczając w ten sposób powikłania. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze przygotowanie skóry lekami miejscowymi lub doustnymi.
Zalecenia dla pacjentów z problemem trądziku:
Trądzik to przypadłość , która nie należy do najprzyjemniejszych. Zwykle ludzie wstydzą się swojego wyglądu i próbują wielu technik, aby się pozbyć lub w ostateczności zatuszować kłopot. Niestety większość z nas stara się walczyć ze skutkami niż im zapobiegać. Wystarczy tylko trochę dobrej woli, aby nie nękało nas widmo trądziku:
- Stosować na co dzień zrównoważona dietę w witaminy i mikroelementy oraz warzywa i owoce
- Unikać potraw ostrych, tłustych i słodkości
- Unikać smażonych potraw ( utlenione tłuszcze )
- Ograniczyć spożycie soli
- Nieprawidłowe proporcje tłuszczu w diecie – powinno być około 30%
- Pić około 2-3 litrów wody dziennie
Laseroterapia w leczeniu trądziku:
Zabiegi laserowe pozwalają na szybkie i bezpieczne skorygowanie niedoskonałości cery. Jest to metoda nieinwazyjna, poszczególne długości promieni świetlnych oddziaływują na konkretne problemy skórne, działając jedynie w obrębie wybranej zmiany. Pozwala to na osiągnięcie spektakularnych efektów przy minimalnie krótkim okresie rekonwalescencji. Biorąc pod uwagę laserowe usuwanie zmarszczek, czy poprawę jędrności skóry, atutem lasera jest sposób działania oparty na stymulacji skóry do naturalnej odbudowy, w przeciwieństwie do chirurgicznych zabiegów liftingujących, co doceniane jest przez coraz liczniejszą grupę pacjentów. Także laserowe usuwanie blizn opiera się na naturalnej skłonności naszej skóry do regeneracji. Fenomenalne możliwości, gdy chodzi o laserowe usuwanie trądziku opierają się na bakteriobójczym i sebostatycznym działaniu, jaki posiada głowica lasera, która rozgrzewając skórę jednocześnie leczy trądzik i ją ujędrnia. Co ważniejsze nie wiąże się to z często długą i niezdrową dla organizmu kuracją farmakologiczną. Reasumując laseroterapia wbrew pozorom bliższa jest naturalnym metodom odnowy, nie pociągając za sobą przykrych skutków ubocznych na jakie naraża nas nierzadko ingerencja chirurgiczna lub farmakologiczna. Reasumując laseroterapia w leczeniu trądziku działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, obkurcza grudki trądzikowe, zapobiega nawrotom nowych zmian. Już po jednym zabiegu widoczna jest zdecydowana poprawa.
Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może wystąpić lekki obrzęk utrzymujący się do 48 godzin.
Zabieg nie powoduje niedyspozycji estetycznej.
Ewentualne powtórzenia zabiegu indywidualnie po konsultacji lekarskiej.
Przeciwskazania do laseroterapii:
- Ciąża
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepnięcia
- Epilepsja
- Opalenizna ( zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry ). Nie należy się opalać ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
- Skłonność do przebarwień
- Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
- Stosowanie niektórych leków:
- Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna
- Sterydów
- Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. .tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy
- Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec
- Stosowanie kremów z re tinolem
Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem laserowego leczenia trądziku:
- Nie należy opalać się ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed zabiegiem
- Nie należy stosować zabiegów złuszczających skórę ( peeling ) przez tydzień przed zabiegiem
- W przypadku stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających, należy je odstawić ( jeśli to jest możliwe ) 7 dni przed zabiegiem, a następnie można je stosować ponownie po 14 dniach po zabiegu
- Nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
- Zabieg wykonuje się na skórze czystej ( należy zmyć kosmetyki przed zabiegiem )
Zalecenia dla pacjenta po zabiegu laserowego leczenia trądzika:
- Nie zaleca się korzystania z gorącej kąpieli, sauny 14 dni po zabiegu
- Nie zaleca się opalania ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie po zabiegu
- Przy zabiegach na twarzy, przez 4 tygodnie po zabiegu należy stosować kremy z filtrem co najmniej SPF 30
- Kosmetyki można stosować dopiero po 24 godzinach po zabiegu, należy unikać preparatów na bazie alkoholu, stosować preparaty natłuszczające skórę
- Należy zgłosić się na wizytę kontrolną po zabiegu
Dlaczego leczymy trądzik Laserem Nd:YAG oraz Er:YAG FOTONA SPECTRO SP?
Lasery Fotona neodymowo – jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG – są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, począwszy od epilacji laserowej, poprzez leczenie trądziku, fotoodmładzanie, skończywszy na leczeniu nowotworów skóry, usuwaniu żylaków czy procedur lipolizy laserowej. Laser Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Ten laser jest idealnym narzędziem do szybkiej, zimnej ablacji.
Średnia moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 WAT. Konkurencja nawet nie zbliża się do tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane są o wiele szybsze i skuteczniejsze. W rękach lekarza ten laser jest narzędziem niemal doskonałym.
Efektywne leczenie trądziku wszystkich rodzajów skóry:
Laser Nd:YAG Fotony o długich impulsach charakteryzuje się homogeniczną penetracją i niską absorpcją przez chromofory tkanki. Te dwie zalety pozwalają laserowi Nd:YAG sięgać do głębszych struktur bez uszkadzania naskórka, bez względu na typ skóry.
Innowacyjność lasera Nd:YAG oraz Er:YAG Fotona Spectro SP:
Laser ten został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań takich jak EFC ( kontrola zwrotna impulsu ) – jest to system zapewniający niedostępny dotychczas stopień kontroli nad energią impulsu promienia lasera. Dzięki każdorazowej kalibracji urządzenia laser dostarcza zawsze wiązkę o ściśle zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Kolejną z innowacyjnych w laserach Fotona Spectro SP jest system VSP ( zmienny kwadratowy impuls – rozwiązanie chronione patentem ) pozwalający na generację impulsu o danych parametrach z pomijalnie krótkim czasem narastania oraz opadania energii impulsu. Dzięki temu zwiększa się efektywność wiązki lasera, równocześnie polepsza się skuteczność i szybkość leczenia w stosunku do innych urządzeń.
Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanemu systemowi bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.
Bezpieczeństwo systemu Fotona Spectro SP to:
- EFC ( kontrola zwrotna impulsu )
Dzięki temu systemowi unikamy spadku mocy lasera podczas zabiegu, co mogłoby prowadzić do osiągnięcia słabszych, bądź niepełnych efektów. Nie musimy się również obawiać skoków energii, które mogą powodować uszkodzenia tkanek.
- VSP ( zmienny kwadratowy impuls )
W odróżnieniu od innych systemów, gdzie następuje nagły skok energii, a później powolny spadek, w systemie Fotona Spectro SP rozkład energii impulsu jest równy. Zabezpiecza to nas przed przegrzaniem i poparzeniem tkanek. Przy tym radykalnie poprawia się efektywność i bezpieczeństwo zabiegów.
Skuteczność systemu Fotona Spectro SP to:
Laser neodymowo – Jagowy o długości fali 1064 nm, to najgłębiej penetrujący
promień lasera dostępny na rynku, dzięki temu może niszczyć naczynia o
dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej
penetracji, ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania oraz minimalizuje
ryzyko uszkodzenia tkanek. Wysoka moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi
30 Wat. Konkurencja nawet nie zbliża Siudo tego wyniku. Dzięki temu zabiegi
wykonywane systemem Fotona Spectro SP są o wiele szybsze i skuteczniejsze.
Z tym systemem laserowym można spełnić wszelakie potrzeby pacjentów, osiągając
świetne rezultaty kliniczne oraz niespotykaną łagodność.
Laseroterapia może być też nieoceniona w pielęgnacji cery łojotokowej i zapobieganiu trądziku.