Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

LASEROWE LECZENIE TRĄDZIKU

Trądzik ( łac. Acne vulgaris ) jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Charakterystyczne zmiany to zaskórniki, grudki, krosty, torbiele ropne i blizny czyli potocznie mówiąc „wągry” i „pryszcze”. Trądzik przeważnie dotyczy młodzieży w wieku dojrzewania. Za powstanie trądzika odpowiedzialne są czynniki genetyczne, hormonalne i bakteryjne.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity występuje u ponad 80 % w wieku 12 do 25 lat i coraz częściej u osób w wieku od 30 do 40 lat. W okresie dojrzewania w gruczołach łojowych zachodzą zmiany, które powodują zwiększone wydzielanie łoju i jego zagęszczenie ( a w rezultacie trądzik ). Komórki ujścia mieszków włosowych ulegają nadmiernemu namnażaniu, co prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego. Złuszczone komórki nie mogą wydostać się na zewnątrz, sklejają się z łojem i zatykają przewody. W miarę wypełniania się gruczołu łojem powstaje zaskórnik – grudka z ciemnym punktem na szczycie. Do zamkniętego gruczołu nie dochodzi tlen i stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, które namnażając się wywołują stan zapalny efektem którego jest właśnie trądzik. Zaskórnik może przekształcić się w grudkę, a potem w krostę z treścią ropną.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty występuję u kobiet i u mężczyzn, najczęściej po 30 roku życia. Zmiany pojawiają się na twarzy i dekolcie. Nie leczony prowadzi do utrwalenia rumienia, trwałego poszerzania naczyń krwionośnych, a w dalszym etapie do powstania grudek i krost.

Leczenie trądziku różowatego laserem

Do terapii skutecznego leczenia trądziku, w naszych salonach kosmetycznych używamy lasera Nd: YAG lasera neodymowo – jagowego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 1064nm. Jest to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku. Możemy również zastosować w tej terapii laser o płytszej penetracji – a więc krótszej długości fali. Urządzenie to zwane IPL-em ( Intense Pulsed Light ) firmy Top Laser wyprowadza impuls świetlny o różnej długości fali 530 – 1200nm poprzez kryształowy blok transmitujący impuls do skóry. Wykorzystując zjawisko podobnej absorpcji fal zarówno przez hemoglobinę jak i zawartą w naskórku melaninę – laser ten wykorzystuje się do usuwania zarówno powierzchownych uszkodzeń naczynek ( rumienia ) jak i przebarwień. Precyzyjnie dobrana wiązka światła wnika w głąb skóry i działając na gruczoły łojowe ogranicza produkcję sebum i niszczy bakterie wywołujące trądzik. Tkanki zawierające poszczególne chromofory zostają uszkodzone w efekcie zjawiska fototermolizy selektywnej czyli bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Światło lasera ma też właściwości odkażające i obkurczające pory. W tym samym czasie IPL zwiększa także produkcję kolagenu, która zwiększa elastyczność skóry i likwiduje drobne zmarszczki.

Efekty zabiegu:

Przyczyny trądziku

Jak powstaje trądzik?

Cały problem dotyczy ujścia gruczołu łojowego, które łączy się z ujściem mieszka włosowego - włosa mieszkowego. Właśnie tu następuje zwiększone i zaburzone rogowacenie komórek nabłonkowych ujścia mieszka oraz zwiększone wytwarzanie łoju. Łój zamiast swobodnie wypływać na skórę zostaje uwięziony poniżej czopa, co doprowadza do powiększenia mieszka na skutek gromadzenia się łoju, mas rogowych i bakterii. Tak powstaje zaskórnik zamknięty ( drobny, biały powstający w wyniku proliferacji keratynocytów ) lub otwarty ( ciemno zabarwiony na szczycie, będący efektem utleniania się keratyny i łoju ) i rozpoczyna się tak zwany okres niezapalny trądziku tzw. Zaskórnik - nie ma czerwonej grudki, ropy, nic jeszcze nie boli. W takim środowisku dochodzi do zwiększonej aktywności bakterii saparofitującej na skórze propionibacterium acnes.



Ilość bakterii p. acnes, które normalnie znajdujemy na skórze nawet u zdrowych ludzi, wzrasta w środowisku łojotokowym i nasila się ich aktywność. Bakterie te zaczynają wytwarzać czynniki (lipazy bakteryjne), które uwalniają całą kaskadę reakcji chemicznych, immunologicznych wywołując mniejszy lub większy stan zapalny. W tym momencie ujawnia się cecha genetycznej podatności na reakcję zapalną wywołaną przez bakterie p. acnes. U niektórych reakcja ta będzie bardzo burzliwa i długotrwała, u innych będzie mniej nasilona i krótka.

Początkowo stan zapalny jest ograniczony do mieszka, lecz później mieszek pęka i stan zapalany rozlewa się na tkanki otaczające. Jest to okres grudkowy lub grudkowo - krostkowy. Stany zapalne wywodzące się z jednego lub kilku mieszków mogą łączyć się ze sobą i utrzymywać się przewlekle, ropiejąc przy tym i dając najgorszy trądzik guzowato - torbielowaty.

Rodzaje trądziku:

Istnieje kilka postaci klinicznych trądziku:

Tła powstawania trądziku:

Tło hormonalne

Ponieważ trądzik nie występuje u człowieka przed pojawianiem się w jego organizmie hormonów płciowych mamy pewność, że przyczyna powstawania trądziku ma tło hormonalne.


Nie chodzi tu o ilość hormonów, ale o to, w jaki sposób hormony, które ilościowo są w normie, działają na gruczoł łojowy. Mówiąc więc o podłożu hormonalnym trądziku nie mamy na myśli ilościowych zaburzeń hormonalnych, ale genetycznie uwarunkowaną ilość 5-alfa reduktazy oraz miejscową nadwrażliwość mieszka na działanie hormonów androgenowych DHT. Im więcej jest 5-alfa reduktazy oraz im jest ona aktywniejsza ( a jest to cecha genetyczna) tym więcej jest DHT - stąd silniejszy wpływ na rogowacenie, wydzielanie łoju i powstawanie zmian skórnych.


Jakkolwiek jednak, badania hormonalne przy leczeniu trądziku nie są standardem.

W diagnostyce dermatologicznej robi się je wyjątkowo, jeśli istnieją jakieś dodatkowe symptomy świadczące o problemach hormonalnych, takie jak: zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie łonowe lub na twarzy, wypadanie włosów czy brak postępów w leczeniu.


Wydzielanie łoju hamują estrogeny i związki o działaniu zbliżonym do estrogenów. Właśnie dlatego leczenie antykoncepcyjne z dużą dawką estrogenów ma korzystny wpływ na skórę. Nawet miejscowe podawanie estrogenów zmniejsza wydzielanie łoju. Niestety, zależnie od wrażliwości receptorów estrogenowych w mieszkach włosowych podawanie estrogenów nie zawsze ma pozytywny wpływ na przebieg zmian trądzikowych - zależne jest to od naszych indywidualnych, genetycznych uwarunkowań.

Tło łojotokowe

Wśród przyczyn trądziku ważną rolę odgrywa tło łojotokowe. Przyczyną nie jest tylko ilość łoju, ale również jego skład. Czasem trądzik dotyczy części skóry człowieka, która z natury jest sucha lub bardzo sucha. Na skutek nieprawidłowego rogowacenia naskórka może dojść do łojotoku zamkniętego we wnętrzu zatkanych gruczołów łojowych, a to znowu rozpoczyna całą kaskadę przemian.

Tło bakteryjne

Liczebność populacji p. acnes jest proporcjonalna do ilości produkowanego łoju.

U nastolatków z trądzikiem stwierdza się większą produkcję łoju, co w konsekwencji oznacza większą kolonizację p. acnes. Bakterie te produkują czynniki zaangażowane w rozwój stanu zapalanego. Od wrodzonej zdolności odpowiedzi immunologicznej organizmu człowieka na te czynniki zależy to czy wystąpi stan zapalny i jaki będzie miał rozmiar. Nadwrażliwość dziedziczna układu odpornościowego na p. acnes jest odpowiedzialna za rozpoczęcie i rozwój zmian trądzikowych, a nie konkretnie ilość p. acnes. Bakterie te również pełnią funkcję ochronną - kwasy tłuszczowe produkowane przez p. acnes hamują rozwój infekcji wywołanej przez paciorkowce grupy A.

Tło zatkanych porów

Zatkane pory to zablokowane ujścia gruczołu włosowo-łojowego. Nadmierny przerost naskórka w ujściu mieszka na powierzchnię skóry, związany zwykle z nieprawidłowym złuszczaniem martwych komórek, jest punktem pierwotnym w powstawaniu zmian trądzikowych czyli tzw. mikrozaskórników. Te zmiany nie są widoczne gołym okiem ale są kluczowe dla dalszych przemian. Dlatego leczenie nie może być ograniczone tylko do widocznych zmian chorobowych, ale powinno obejmować całą skórę, gdzie istnieje tendencja do zmian. Zatkanie ujścia gruczołu łojowego przez masy rogowe ogranicza dostęp tlenu do środka tego mikronarządu, co tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii p. acnes. Bakterie rozwijają się i powodują dalszą reakcję zapalną.

Tło polekowe

Niektóre leki mogą wyzwolić trądzik, ale nie jest to trądzik zwykły. Na przykład zatrucie organizmu związkami chlorowcowymi oprócz ciężkich obrażeń narządowych może doprowadzić do ciężkich zmian trądzikowych. Kortykosterydy zarówno podawane doustnie jak i miejscowo mogą być przyczyną zmian przypominających trądzik. Podobnie spożywanie substancji anabolicznych, które powodują rozwój masy mięśniowej może spowodować nagły wysiew zmian trądzikowych.

Tło kosmetyczne

Kosmetyki,zwłaszcza kolorowe, mogą nasilać rogowacenie w ujściach gruczołów łojowych, dlatego należy wybierać takie kosmetyki lub dermokosmetyki, które nie mają działania komedogennego, czyli zaskórnikotwórczego.

Co może nasilać objawy trądziku?

Są czynniki mogące nasilać objawy trądziku. Należą do nich:

Leczenie farmakologiczne:

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, gdyż stosowane leki nie hamują procesu choroby, a jedynie łagodzą skutki ( poza izotretinoiną ). Głównym celem terapii trądziku jest obniżenie ilości głębokich, bolesnych zmian skórnych, zapobieganie powstawaniu szpecących blizn oraz ograniczenie czasu trwania choroby, co ma związek ze zminimalizowaniem stresu i niskiej samooceny, towarzyszących tej chorobie. W większości przypadków, w niezbyt nasilonych postaciach trądziku, wystarczające jest leczenie preparatami stosowanymi miejscowo – retinoidy, nadtlenek benzolu, antybiotyki, kwas azelainowy. Natomiast cięższe postacie trądziku leczy się preparatami stosowanymi ogólnie takimi jak:

Jak pielęgnować skórę?

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania makijażu oraz stosowania sztyftów korygujących. Ponadto nowoczesne dermokosmetyczne podkłady, pudry i sztyfty mają działanie zmniejszające wydzielanie łoju i nadają skórze matowy wygląd. Mają działanie ściągające, gojące i łagodzące, często hamują rozwój dodatkowej flory bakteryjnej.


Bardzo ważne są zabiegi w gabinecie kosmetyki lekarskiej, które opróżniają zawartość czopa rogowego, a tym samym ograniczają stany zapalne, zmniejszają wydzielanie łoju, ograniczają rozwój p. acnes, likwidują przebarwienia, blizny i inne powikłania. Najczęściej stosowane i rekomendowane w leczeniu trądziku są peelingi chemiczne lub medyczne połączone z mechanicznym usuwaniem zaskórników. Zabiegi te polegają na stosowaniu różnych substancji chemicznych zapobiegają tworzeniu czopa rogowego. Mają działanie sebostatyczne, antyseptyczne i rozjaśniające, powodują złuszczanie, a następnie regenerację naskórka, ograniczając w ten sposób powikłania. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze przygotowanie skóry lekami miejscowymi lub doustnymi.

Zalecenia dla pacjentów z problemem trądziku:

Trądzik to przypadłość , która nie należy do najprzyjemniejszych. Zwykle ludzie wstydzą się swojego wyglądu i próbują wielu technik, aby się pozbyć lub w ostateczności zatuszować kłopot. Niestety większość z nas stara się walczyć ze skutkami niż im zapobiegać. Wystarczy tylko trochę dobrej woli, aby nie nękało nas widmo trądziku:

Laseroterapia w leczeniu trądziku:

Zabiegi laserowe pozwalają na szybkie i bezpieczne skorygowanie niedoskonałości cery. Jest to metoda nieinwazyjna, poszczególne długości promieni świetlnych oddziaływują na konkretne problemy skórne, działając jedynie w obrębie wybranej zmiany. Pozwala to na osiągnięcie spektakularnych efektów przy minimalnie krótkim okresie rekonwalescencji. Biorąc pod uwagę laserowe usuwanie zmarszczek, czy poprawę jędrności skóry, atutem lasera jest sposób działania oparty na stymulacji skóry do naturalnej odbudowy, w przeciwieństwie do chirurgicznych zabiegów liftingujących, co doceniane jest przez coraz liczniejszą grupę pacjentów. Także laserowe usuwanie blizn opiera się na naturalnej skłonności naszej skóry do regeneracji. Fenomenalne możliwości, gdy chodzi o laserowe usuwanie trądziku opierają się na bakteriobójczym i sebostatycznym działaniu, jaki posiada głowica lasera, która rozgrzewając skórę jednocześnie leczy trądzik i ją ujędrnia. Co ważniejsze nie wiąże się to z często długą i niezdrową dla organizmu kuracją farmakologiczną. Reasumując laseroterapia wbrew pozorom bliższa jest naturalnym metodom odnowy, nie pociągając za sobą przykrych skutków ubocznych na jakie naraża nas nierzadko ingerencja chirurgiczna lub farmakologiczna. Reasumując laseroterapia w leczeniu trądziku działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, obkurcza grudki trądzikowe, zapobiega nawrotom nowych zmian. Już po jednym zabiegu widoczna jest zdecydowana poprawa.

Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może wystąpić lekki obrzęk utrzymujący się do 48 godzin.

Zabieg nie powoduje niedyspozycji estetycznej.

Ewentualne powtórzenia zabiegu indywidualnie po konsultacji lekarskiej.

Przeciwskazania do laseroterapii:

Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem laserowego leczenia trądziku:

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu laserowego leczenia trądzika:

Dlaczego leczymy trądzik Laserem Nd:YAG oraz Er:YAG FOTONA SPECTRO SP?

Lasery Fotona neodymowo – jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG – są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, począwszy od epilacji laserowej, poprzez leczenie trądziku, fotoodmładzanie, skończywszy na leczeniu nowotworów skóry, usuwaniu żylaków czy procedur lipolizy laserowej. Laser Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Ten laser jest idealnym narzędziem do szybkiej, zimnej ablacji.

Średnia moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 WAT. Konkurencja nawet nie zbliża się do tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane są o wiele szybsze i skuteczniejsze. W rękach lekarza ten laser jest narzędziem niemal doskonałym.

Efektywne leczenie trądziku wszystkich rodzajów skóry:

Laser Nd:YAG Fotony o długich impulsach charakteryzuje się homogeniczną penetracją i niską absorpcją przez chromofory tkanki. Te dwie zalety pozwalają laserowi Nd:YAG sięgać do głębszych struktur bez uszkadzania naskórka, bez względu na typ skóry.

Innowacyjność lasera Nd:YAG oraz Er:YAG Fotona Spectro SP:

Laser ten został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań takich jak EFC ( kontrola zwrotna impulsu ) – jest to system zapewniający niedostępny dotychczas stopień kontroli nad energią impulsu promienia lasera. Dzięki każdorazowej kalibracji urządzenia laser dostarcza zawsze wiązkę o ściśle zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Kolejną z innowacyjnych w laserach Fotona Spectro SP jest system VSP ( zmienny kwadratowy impuls – rozwiązanie chronione patentem ) pozwalający na generację impulsu o danych parametrach z pomijalnie krótkim czasem narastania oraz opadania energii impulsu. Dzięki temu zwiększa się efektywność wiązki lasera, równocześnie polepsza się skuteczność i szybkość leczenia w stosunku do innych urządzeń.

Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanemu systemowi bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.

Bezpieczeństwo systemu Fotona Spectro SP to:

Skuteczność systemu Fotona Spectro SP to:

Laser neodymowo – Jagowy o długości fali 1064 nm, to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na rynku, dzięki temu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Wysoka moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 Wat. Konkurencja nawet nie zbliża Siudo tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane systemem Fotona Spectro SP są o wiele szybsze i skuteczniejsze. Z tym systemem laserowym można spełnić wszelakie potrzeby pacjentów, osiągając świetne rezultaty kliniczne oraz niespotykaną łagodność.

Laseroterapia może być też nieoceniona w pielęgnacji cery łojotokowej i zapobieganiu trądziku.

Cena zabiegu
Od 200zł