Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

Leczenie koronawirusa

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to grupa RNA-wirusów, które należą do rodziny Coronaviridae i obejmują zoonotyczne wirusy występujące u ptaków i ssaków. Znane są już od wielu lat. Wywołują one różnorodne infekcje obejmujące głównie układ oddechowy i pokarmowy człowieka. Nazwa koronawirusów związana jest z ich specyficzną budową. Zewnętrzną część wirusa stanowi otoczka, której kształt (oglądany pod mikroskopem) przypomina koronę. Dotychczas na świecie występowały już zakażenia wywołane koronawirusami SARS oraz MERS.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to nazwa choroby zakaźnej wywołanej w wyniku zakażenia dróg oddechowych przez koronawirusa SARS-CoV-2. Natomiast nazwa wirusa wynika z jego genetycznego podobieństwa do wirusa, który był odpowiedzialny za epidemię ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome) w 2003 roku.

Jakie są objawy choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2?

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusami są zwykle podobne do objawów grypy. Pojawia się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła, suchy i uporczywy kaszel, osłabienie, uczucie wyczerpania i zmęczenia, bóle mięśni i stawów, brak apetytu.

W dalszym przebiegu choroby może dojść także do utraty smaku i węchu oraz mogą się pojawić duszności i bóle lub ucisk w klatce piersiowej. Dolegliwości ze strony układu oddechowego wymagają przeprowadzenia konsultacji lekarskiej, gdyż mogą w sposób bezpośredni zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

Inne dolegliwości, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem to: wysypka skórna (przypominająca pokrzywkę lub wysypkę alergiczną), biegunka, zapalenie spojówek oraz zmiany barwnikowe w obrębie palców u rąk i nóg.

Testy na koronawirusa i co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku testu

Jeżeli na wykonanie testu pacjent zostaje skierowany przez lekarza to test wykonywany jest nieodpłatnie. Istnieje także możliwość wykonania testu na własną rękę, jednak wówczas jest on płatny zgodnie z cennikiem laboratorium.

Zgodnie z zaleceniami WHO do stwierdzania zakażenia koronawirusem używane są testy RT-PCR, czyli testy molekularne (mają one na celu odnaleźć odpowiedni materiał genetyczny, w tym przypadku jest to materiał genetyczny wirusa). Do wykonania badania konieczne jest pobranie próbki w formie wymazu z gardła lub nosogardzieli pacjenta. W przypadku zakażenia koronawirusem wykonuje się także badania radiologiczne, w których obserwuje się zmiany jedno lub dwustronne i nacieki w jamie opłucnej.

Pozytywny wyniku testu powinien skutkować natychmiastową izolacją osoby chorej, aby nie roznosić zakażenia i nie zarażać kolejnych osób. Dalsze postępowanie zależy natomiast od indywidualnego stanu pacjenta. W przypadku łagodnych objawów pacjent, po konsultacji z lekarzem i powiadomieniu Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, może pozostać w domu, stosując się do zaleceń lekarskich. Jeżeli nastąpi znaczne pogorszenie kondycji pacjenta, to może on wezwać karetkę. Chory zobowiązany jest poinformować dyspozytora o tym, że jest zakażony koronawirusem. W przypadku ciężkiego przebiegu lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy wziąć pod uwagę, że konieczne może się okazać przewiezienie pacjenta do szpitala zakaźnego.

Leczenie koronawirusa

Leczenie koronawirusa polega przede wszystkim na leczeniu objawów. Dotychczas nie wskazano jednoznacznie skutecznego lekarstwa dla pacjentów chorych na COVID-19.

Dlatego też u pacjentów przede wszystkim zwalcza się wysoką gorączkę poprzez podawanie środków przeciwgorączkowych oraz, jeżeli występuje kaszel, odpowiednio dopasowane leki na kaszel. Zaleca się również, aby pacjent jak najwięcej odpoczywał w celu zregenerowania sił oraz przyjmował duże ilości płynów.

Jeżeli choroba ma ciężki przebieg, a u pacjenta doszło do wystąpienia problemów z oddychaniem, to konieczne jest włączenie tlenoterapii do kuracji. W najcięższych przypadkach niezbędne może okazać się podłączenie pacjenta do respiratora.

W naszej Klinice rekomendujemy pacjentom stosowne leki, odpowiednio dobrane do stopnia zaawansowania choroby.

Jak dochodzi do zakażenia koronawirusem i czy wirus może przeżyć na różnych powierzchniach?

Koronawirus atakuje głównie układ oddechowy, a do zakażenia dochodzi przede drogą kropelkową (kaszel, kichanie, mówienie w bliskiej odległości) w wyniku kontaktu między osobą zakażoną i zdrową.

Duże zagrożenie stanowią także przedmioty i elementy wyposażenia ogólnodostępnego. Krople zawierające koronawirus SARS-CoV-2 mogą zostać rozpylone w otoczeniu poprzez mówienie, kichanie czy kaszel i osiadać na wszystkich powierzchniach, a wirus potrafi przeżyć w takich warunkach. Kontakt z przedmiotami lub powierzchniami, na których znalazły się fragmenty wirusa może prowadzić do zakażenia, jeżeli po kontakcie z powierzchnią, na której znajdował się koronawirus, osoba taka dotknie nosa, ust lub oczu, czyli obszarów szczególnie wrażliwych, delikatnych i pokrytych błoną śluzową, które mogą być stosunkowo łatwą do pokonania barierą dla wirusa.

Długość utrzymywania się wirusa na powierzchni zależy od materiału, z którego została ona wykonana. W przypadku powierzchni wykonanych z plastiku oraz stali nierdzewnej czas ten jest najdłuższy i wynosi około 72 godziny. Znacznie krócej, bo do 24 godzin wirus może się utrzymywać na tekturze i wyrobach papierowych, natomiast najkrócej utrzymuje się na miedzi – jedynie ok. 4 godziny.

Według specjalistów koronawirus z wybranych powierzchni można dość łatwo wyeliminować poprzez wyczyszczenie ich za pomocą dostępnych środków dezynfekujących.

Po ilu dniach koronawirus daje widoczne objawy?

U niektórych osób zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo.

Jeżeli jednak objawy charakterystyczne dla zakażenia będą miały wystąpić to zwykle obserwuje się je po upływie około 5-6 dni od momentu, gdy osoba narażona była na kontakt z osobą zakażoną. Zdarzają się jednak sytuacje, w których okres ten jest krótszy lub dłuższy - objawy choroby mogą się pojawić już dzień po ekspozycji na koronawirusa lub wystąpić nawet dopiero po 14 dniach.

Najistotniejsze jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem, w którym należy uwzględnić informacje na temat występujących objawów, ewentualnych podróży w rejony, gdzie występuje wirus oraz bliskiego kontaktu zakażonego z osobą chorą w ciągu ostatnich dziesięciu dni. Do postawienia ostatecznej diagnozy wykorzystuje się: badanie krwi oraz RTG i tomografię klatki piersiowej.

W jaki sposób chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Specjaliści podkreślają, że w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę. Dezynfekcja rąk to absolutna podstawa, a w tym celu doskonale sprawdzi się woda z mydłem. Jeżeli nie ma możliwości umycia rąk, można użyć specjalnego płynu lub żelu, przygotowanego na bazie alkoholu. Należy również unikać dotykania dłońmi okolic oczu, ust i nosa.

W związku z tym, że transmisja wirusa odbywa się drogą kropelkową, równie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie dróg oddechowych. Z tego powodu obecnie zaleca się zakrywanie ust oraz nosa. Jest to istotne ze względu na to, że maseczka chroni przed rozprzestrzenianiem wirusa i zakażeniem kolejnych osób przez osoby chore, u których nie występują objawy lub są one bardzo łagodne (przez co mogą być mylnie postrzegane jako zwykłe przeziębienie bądź grypa). Ważne jest również zakrywanie ust podczas kaszlu i kichania, najlepiej zgięciem łokcia.

Obecnie zalecane jest również zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Jak podaje WHO krople zawierające wirusa są stosunkowo ciężkie, w związku z czym nie mają zdolności do przemieszczania na duże odległości. Cząstki powietrza z wirusem dość szybko opadają na ziemię, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu.

Istotne jest również, aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących wystąpienie zakażenia koronawirusem, pozostać w domu.

Jeżeli po kontakcie z osobą przebywającą w miejscu epidemii wystąpiły jakiekolwiek objawy zakażenia, należy natychmiast skontaktować się z oddziałem chorób zakaźnych.

Gdzie zgłosić się w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia koronawirusem?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, można zadzwonić na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, świadczącą pomoc w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji podejrzenia COVID-19. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.

W jaki sposób chronimy naszych pacjentów oraz personel w klinice Bellazone?

W klinice Bellazone dbamy o czystość i sterylność pomieszczeń. Powierzchnie kontaktowe oraz przedmioty używane przez pacjentów są regularnie dezynfekowane. Dla pacjentów dostępne są jednorazowe maseczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji. Personel naszej kliniki zaopatrzony jest w specjalistyczne maseczki ochronne. Pomieszczenia są często wietrzone. Do podawania napojów stosujemy kubeczki jednorazowe.

W jaki sposób wzmocnić organizm po przebyciu choroby COVID-19?

W celu wzmocnienia organizmy po przebytej chorobie należy stosować powszechne metody wzmacniające organizm. Pomocne będą tutaj: zdrowe odżywianie (spożywanie dużej ilości warzyw i owoców), ograniczenie spożycia cukru, odpowiednia ilość snu i wypoczynku, wzbogacenie diety o selen (orzechy brazylijskie, ryby, drób, nasiona słonecznika, mięso, jajka, grzyby, cebula, czosnek, brokuły, pomidory) oraz cynk (wątroba, nasiona, czerwone mięso, gorzka czekolada, czosnek).

Niezwykle pomocne w odzyskaniu formy będą też kroplówki z witaminy C oraz glutationu, dostępne w naszej Klinice.

owoce i warzywa - magazyn witamin