LASEROWE USUWANIE NACZYNIAKÓW
Naczyniaki to zmiany skórne, które powstają pod wpływem rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Zwykle mają łagodną postać i nie wymagają leczenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby się ich pozbyć, chociażby ze względów estetycznych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie naczyniaka jest zabieg laserowy.
Rodzaje naczyniaków:
1. Naczyniaki wieku niemowlęcego
Naczyniaki pojawiające się wkrótce po urodzeniu to łagodne zmiany naczyniowe, które z czasem przestają rosnąć samoistnie. Znamiona naczyniowe najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą rozwinąć się także na dowolnym obszarze skóry. Zwykle dość szybko powiększają się w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia dziecka, a zaczynają zanikać po 10 roku życia. Zdarza się, że naczyniak wieku niemowlęcego pozostaje na skórze także w wieku dorosłym.
Do naczyniaków okresu niemowlęcego zalicza się:
- Znamię truskawkowe – miękki, wypukły, naczyniowy obrzęk na skórze o jaskrawoczerwonej powierzchni przypominającej truskawkę. Może pojawić się na dowolnym obszarze skóry, ale najczęściej (60%) lokalizuje się na twarzy i szyi.
- Plama łososiowa - płaska, matowoczerwone plama, która może występować na powiekach, grzbiecie nosa, górnej wardze i na karku.
- Plama czerwonego wina - różowa lub czerwona, płaska plama rozwijająca się na twarzy i szyi, rzadziej na tułowiu i kończynach. W późniejszym okresie życia plamy czerwonego wina mogą stać się wypukłe lub grudkowate i przybrać głębszy czerwony lub fioletowy kolor. Uniesione obszary mogą łatwo krwawić, jeśli zostaną zarysowane.
2. Naczyniak gwiaździsty
Naczyniak gwiaździsty przybiera postać licznych, drobnych, czerwonych guzków z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi. Najczęściej występuje na twarzy, górnej części klatki piersiowej, plecach i ramionach. U dzieci często także na grzbiecie dłoni. Naczyniak gwiaździsty dotyka zwykle kobiety i dzieci, bardzo rzadko mężczyzn. Nie powoduje dolegliwości bólowych ani nie jest groźny dla zdrowia. Może stanowić duży problem estetyczny i powodować tym samym dyskomfort psychiczny.
3. Ziarniak naczyniowy
Ziarniak naczyniowy pojawia się na twarzy, rękach, palcach oraz błonie śluzowej jamy ustnej. Przybiera postać sinoczerwonego, pojedynczego guzka o nieregularnej powierzchni z tendencją do krwawienia i owrzodzeń. Charakteryzuje się szybkim wzrostem. Ziarniak naczyniowy dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci, często pojawia się u kobiet w ciąży. Nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak może stanowić problem estetyczny.
4. Naczyniak wiśniowy
Naczyniak wiśniowy, może rozwinąć się na dowolnej części ciała, lecz najczęściej pojawia się na skórze głowy, twarzy, na ustach i tułowiu. Rozwija się na skórze jako jędrna grudka w kolorze czerwonym, niebieskim lub fioletowym. Najczęściej pojawia się u osób w starszym wieku.
Naczyniaki u dzieci:
Naczyniaki u dziecka mogą się pojawić zarówno tuż po narodzeniu, jak i w ciągu kilku pierwszych tygodni życia. Początkowo wyglądają jak niewielkie i płaskie znamię, które najczęściej umiejscowione jest na twarzy, skórze głowy lub tylnej części szyi, a niekiedy również w okolicach nóżek i rączek. Co więcej, naczyniaki przyjmują jaskrawoczerwone zabarwienie, ponieważ umiejscowione są blisko powierzchni skóry.
Wraz z upływem czasu niewielkie znamię zmienia się stopniowo w gąbczastą masę, która szybko wyrasta ponad powierzchnią skóry, mogąc osiągać nawet 6 cm średnicy. Po tym etapie naczyniak przestaje się rozrastać i pozostaje przez pewien czas w spoczynku. Następnie może stopniowo zanikać, albo pozostać na trwałe na skórze dziecka w postaci przebarwienia skóry. Na szczęście istnieje możliwość laserowego usunięcia zmiany w Klinice Bellazone.
Likwidacja naczyniaków
Do leczenia naczyniaków używamy lasera Nd: YAG lasera neodymowo – jagowego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 1064nm. Jest to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.
Laserowanie usuwanie naczyniaków - jak działa laser?
Zasada działania lasera Fotony opiera się na procesie fototermolizy. W trakcie terapii emitowana energia świetlna jest pochłaniania przez barwnik krwi (hemoglobinę), a następnie zostaje zamieniona w ciepło. Na skutek wysokiej temperatury woda znajdująca się w tkance zostaje odparowana, natomiast naczynia zostają pochłonięte i skoagulowane, a w późniejszym etapie są wchłaniane przez organizm. Promień lasera Nd:Yag Fotony głęboko wnika w tkanki, efektywnie dostarczając jego energię zarówno do dużych, jak i małych naczyń krwionośnych. Długi, zmienny, kwadratowy impuls lasera Nd:Yag Fotony jest najefektywniejszy przy leczeniu większych, głębiej leżących naczyń, a zarazem jest niezwykle efektywny przy leczeniu małych, płytkich zmian. Laser Fotona Spectro Sp Nd:Yag 1064 nm jest najlepszą długością światła do tego typu zabiegów. Bezpośrednio po zabiegu skóra danego miejsca może być lekko zaczerwieniona. Natomiast efekt wchłonięcia naczynek jest bardzo szybki. Dodatkowo przy zabiegu jest używany punktowy system chłodzenia Zimmer Cryo 6 w celu zmniejszenia dyskomfortu ciepła (temp. chłodzenia ok. -35°C).
Przeciwskazania do laseroterapii:
- Ciąża
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepnięcia
- Epilepsja
- Niektóre choroby skóry ( trądzik różowaty, bielactwo, łuszczyca, zmiany alergenne ), jeżeli zmiany skórne będą narażone na bezpośrednie działanie promieni laserowych
- Opalenizna ( zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry ). Nie należy się opalać ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
- Skłonność do przebarwień
- Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
- Stosowanie niektórych leków:
- Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna
- Sterydów
- Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. .tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy
- Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec
- Stosowanie kremów z retinolem
Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem laserowego zamykania naczyniaków:
- Nie należy opalać się ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed zabiegiem
- Nie należy stosować zabiegów złuszczających skórę ( peeling ) przez tydzień przed zabiegiem
- W przypadku stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających, należy je odstawić ( jeśli to jest możliwe ) 7 dni przed zabiegiem, a następnie można je stosować ponownie po 14 dniach po zabiegu
- Ogolić skórę maszynką 1 dzień przed zabiegiem, nie depilować wcześniej włosów woskiem, chemicznie czy wyrywać pęsetą
- Nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
- Zabieg wykonuje się na skórze czystej ( należy zmyć kosmetyki przed zabiegiem )
Przez kilka dni po zabiegu:
- Nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
- Nie wykonywać peelingów i innych zabiegów
- Nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
- Nie drażnić skóry w okolicy zabiegu
Ile zabiegów jest potrzebnych:
Jeden zabieg zazwyczaj nie daje całkowitego usunięcia problemu naczyniowego. Na podstawie naszych obserwacji najlepsze efekty pojawiają się zwykle po serii około 3 zabiegów, wykonywanych w odstępach co 4-6 tygodni.
Innowacyjność lasera Nd:YAG oraz Er:YAG Fotona Spectro SP:
Laser ten został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań takich jak EFC ( kontrola zwrotna impulsu ) – jest to system zapewniający niedostępny dotychczas stopień kontroli nad energią impulsu promienia lasera. Dzięki każdorazowej kalibracji urządzenia laser dostarcza zawsze wiązkę o ściśle zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Kolejną z innowacyjnych w laserach Fotona Spectro SP jest system VSP ( zmienny kwadratowy impuls – rozwiązanie chronione patentem ) pozwalający na generację impulsu o danych parametrach z pomijalnie krótkim czasem narastania oraz opadania energii impulsu. Dzięki temu zwiększa się efektywność wiązki lasera, równocześnie polepsza się skuteczność i szybkość leczenia w stosunku do innych urządzeń.
Bezpieczeństwo systemu Fotona Spectro SP to:
- EFC ( kontrola zwrotna impulsu )
Dzięki temu systemowi unikamy spadku mocy lasera podczas zabiegu, co mogłoby prowadzić do osiągnięcia słabszych, bądź niepełnych efektów. Nie musimy się również obawiać skoków energii, które mogą powodować uszkodzenia tkanek. - VSP ( zmienny kwadratowy impuls )
W odróżnieniu od innych systemów, gdzie następuje nagły skok energii, a później powolny spadek, w systemie Fotona Spectro SP rozkład energii impulsu jest równy. Zabezpiecza to nas przed przegrzaniem i poparzeniem tkanek. Przy tym radykalnie poprawia się efektywność i bezpieczeństwo zabiegów.
Skuteczność systemu Fotona Spectro SP to:
Laser neodymowo – Jagowy o długości fali 1064 nm, to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na rynku, dzięki temu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Wysoka moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 Wat. Konkurencja nawet nie zbliża Siudo tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane systemem Fotona Spectro SP są o wiele szybsze i skuteczniejsze. Z tym systemem laserowym można spełnić wszelakie potrzeby pacjentów, osiągając świetne rezultaty kliniczne oraz niespotykaną łagodność.