Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

LASEROWE USUWANIE BLIZN i BLIZN POTRĄDZIKOWYCH

Blizna to tkanka łączna powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstaje w miejscu uszkodzenia skóry: jej budowa, struktura, zabarwienie i funkcja różni się od skóry zdrowej. Początkowo blizna jest zazwyczaj różowa, potem blednie, a ostatecznie przybiera perłową barwę. Z powodu braku w niej pierwotnego barwnika nie odzyskuje ona koloru normalnej skóry. Najbardziej widoczne, a przez szpecące są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu, powodujące czasami przykurcze. Kształt i rodzaj blizny zależny jest od wielu czynników. Między innymi od przyczyny urazu, np. zranienia czy oparzenia, okolicy ciała, która uległa urazowi, czasu trwania gojenia czy wreszcie indywidualnej skłonności do nadmiernego bliznowacenia. Tworzenie blizn jest częścią naturalnego procesu gojenia organizmu i wynika z procesu biologicznego naprawy rany skóry i innych tkanek. Większość ran, z wyjątkiem bardzo nieznacznych, prowadzi do powstania blizn.
Blizny mogą powstawać w wyniku urazów, chorób skóry, takich jak trądzik, lub operacji.


../img/level2/zabiegi-laserowe/08/80a.jpg ../img/level2/zabiegi-laserowe/08/80b.jpg
../img/level2/zabiegi-laserowe/08/79a.jpg ../img/level2/zabiegi-laserowe/08/79b.jpg

Blizny różnego pochodzenia skutecznie można usunąć w naszym centrum za pomocą lasera Er:Yag-owego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940nm. Lasery erbowe Fotony korzystaja z tej długości fali dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów, które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica frakcjonująca Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyśpieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadają tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powodują irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykaja się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Laser Er:YAG Fotona Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Spectro SP do szybkiej, zimnej ablacji. W trybie XLP ( przedłużonego impulsu ) zapewnia najgłębsze termalne efekty. Laser ten może prowadzić ablację naskórka bądź skóry mikron po mikronie, zapewniając niezrównaną precyzję i kontrolę zabiegową, krótkie okresy rekonwalescencji oraz wyższy komfort pacjenta, a zarazem jego satysfakcję. Jednocześnie Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku. Laser Er: YAG w połączeniu z innowacyjnymi głowicami frakcjonującymi pozwala na małoinwazyjne i bezpieczne zabiegi: fotoodmładzania skóry czy usuwanie blizn lub rozstępów.

Lasery FOTONA są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur w dziedzinie dermatologii estetycznej, chirurgii oraz medycyny estetycznej.

Tworzenie blizn

Blizny powstają wtedy, gdy uszkodzenie tkanki sięga do skóry właściwej. W procesie gojenia dochodzi do wytworzenia zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej zbudowanej z nowych włókien kolagenu (naturalnie występujące białko w organizmie). Powstająca blizna posiada odmienną strukturę i jakość niż otaczające tkanki.

Rodzaje blizn – ze względu na wygląd dzielimy na:

Blizny zwykle

Początkowo są pogrubiałe, twarde, o sino czerwonym zabarwieniu, swędzące lub piekące. Zmiany takie utrzymują się przez wiele tygodni i miesięcy od urazu lub operacji. Najczęstszą przyczyną powstawania jest przedłużony okres gojenia. Ostateczną postać osiągają po pół roku do roku, od wystąpienia urazu. W tym okresie dochodzi do stopniowych zmian w bliznach, które zazwyczaj miękną, obkurczają się, barwa staje się jaśniejsza, ustępuje świąd i pieczenie. Przez to stają się znacznie mniej widoczne.

Blizny przerosłe

Powstają wówczas, gdy dochodzi do zaburzeń procesu gojenie urazu, np. przy zakażeniu rany pooperacyjnej, uszkodzeniu mechanicznym. Blizny takie są twarde i dosyć szerokie. Umiejscowienie w okolicy stawów i ścięgien może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.

Bliznowce (Keloidy)

Keloidy to blizny, które powiększają się po zagojeniu rany. Związane jest to z indywidualną predyspozycją organizmu i spowodowane nadmierną produkcją kolagenu. Bliznowce tworzą się ponad poziom otaczającej skóry i mają kształt wybrzuszeń ponad brzegi rany. Wygląd bliznowca to twarda narośl o różowym lub ciemnoczerwonym kolorze. Bliznowiec może być bolesny i może utrudniać normalne funkcjonowanie.

Przykurcze bliznowate

Przy silnych urazach, jak np. oparzeniach, może wystąpić duży ubytek skóry. Prowadzi to do powstawania blizn, ściągających brzegi skóry do siebie, i powodujących przykurcze. Przykurcz może obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, prowadząc do ograniczenia ruchomości stawów. Przykurcze bliznowate są wskazaniem do leczenia operacyjnego, celem przywrócenia właściwego funkcjonowania aparatu ruchu.

Rodzaje blizn – ze względu na przyczynę powstania dzielimy na:

Blizny potrądzikowe

Wszystkie rodzaje trądzika mogą prowadzić do powstawania blizn. Proces powstania blizn zaczyna się dość wcześnie i dotyczy 90%pacjentów chorujących na trądzik. Intensywność bliznowacenia zależy od nasilenia i głębokości stanu zapalnego, a także od czasu rozpoczęcia leczenia. Blizny trądzikowe najczęściej mają charakter zanikowy. Proces zaniku może dotyczyć naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zmiany trądzikowe ulegają procesowi naprawczemu, przechodzą fazę zapalenia, ziarninowania, włóknienia, a także przebudowy i obkurczania blizny. Charakterystyczną dla trądzika jest lokalizacja stanu zapalnego poniżej naskórka, poniżej mieszka włosowo-łojowego i dlatego proces bliznowacenia dotyczy najczęściej głębszych warstw skóry. Jeżeli w przebiegu stanu zapalnego dochodzi do pęknięcia torebki mieszka włosowo – łojowego wewnątrz skóry właściwej, stan zapalny rozszerza się i dochodzi do destrukcji głębokich tkanek i powstawania blizn w skórze właściwej i w obrębie tkanki podskórnej. W trakcie dojrzewania blizn obkurczanie tkanek powoduje, że blizna staje się głęboka i tym samym bardzo widoczna. Stany zapalne mieszka i tkanki około mieszkowej powodują odbarwienie grudkowych blizn, będących wynikiem zniszczenia i osłabienia włókien kolagenowych w tkance otaczającej mieszek włosowy. Jeżeli w przebiegu trądziku dochodzi do powstania torbieli ropnych, po ich opróżnieniu powstają puste przestrzenie, które nie zostają wypełnione przez zanikłą tkankę podskórną. Gojenie zmian trądzika typu skupionego często następuje przez mostkowanie, nierówne, przerosłe blizny, stanowiące poważny defekt kosmetyczny. Pod względem estetycznym szczególnie trudne do zaakceptowania wyraźne odgraniczone blizny o nierównej powierzchni.

Czynniki wpływające na wygląd blizny:

Leczenie blizn różnego pochodzenia:

Mimo, że blizn nie można całkowicie usunąć, to można poprawić ich wygląd ogólny. Metody poprawy wyglądu blizny to:

Laserowe usuwanie blizn i blizn potrądzikowych:

Efektem działania lasera frakcjonującego Fotona Spectro SP jest likwidowanie blizn dzięki ablacji przerośniętej tkanki do poziomu zdrowej skóry, zaś likwidacja rozstępów jest możliwa przy zastosowaniu wiązki świetlnej o różnej sile i różnym czasie . Możliwość modelowania tkanki jest bardzo efektywna, a okres gojenia skóry wynosi 3 - 7 dni. W przypadku rozstępów należy pamiętać, że świeże zmiany można całkowicie wyleczyć, zaś w przypadku zmian kilkuletnich możemy jedynie poprawić ich wygląd i napięcie, co w efekcie prowadzi do lepszej kondycji i napięcia skóry, a tym samym znacznie poprawia efekt estetyczny.

Przeciwskazania do laseroterapii:

Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem laserowego usuwania blizn:

Przez kilka dni po zabiegu:

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu laserowego usuwania blizn:

Dlaczego usuwamy blizny i blizny potrądzikowe Laserem Nd:YAG oraz Er:YAG FOTONA SPECTRO SP?

Lasery Fotona neodymowo – jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG – są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, począwszy od epilacji laserowej, poprzez leczenie trądziku, fotoodmładzanie, skończywszy na leczeniu nowotworów skóry, usuwaniu żylaków czy procedur lipolizy laserowej. Laser Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Ten laser jest idealnym narzędziem do szybkiej, zimnej ablacji. Technologia Zmiennego Kwadratowego Impulsu ( VSP ) Fotony dostosowuje parametry laserowe do zabiegu, zapewniając łatwość obsługi. Kwadratowe impulsy mogą leczyć różne wskazania z nieporównywalną efektywnością, bez przegrzewania sąsiednich tkanek, zapewniając w ten sposób komfort pacjentowi. Dodatkowo, wbudowana technologia kontroli zwrotnej impulsu ( EFC ) gwarantuje, że energia wyjściowa lasera jest zawsze zgodna z parametrami, jakie pacjentowi się ustawi, zapewniając w ten sposób najwyższy poziom bezpieczeństwa i pewności systemu.

Średnia moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 WAT. Konkurencja nawet nie zbliża się do tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane są o wiele szybsze i skuteczniejsze. W rękach lekarza ten laser jest narzędziem niemal doskonałym.

Efektywne leczenie blizn dla wszystkich rodzajów skóry:

Laser Spectro SP jest najpotężniejszą kombinacją lasera Nd:YAG z Er:YAG-iem. Zapewnia najszerszy zakres ablacyjnych i nieablacyjnych zabiegów jakie może zaoferować pojedynczy system laserowy. Laser Nd:YAG Fotony będący częścią tego lasera, o długich impulsach charakteryzuje się homogeniczną penetracją i niską absorpcją przez chromofory tkanki. Te dwie zalety pozwalają laserowi Nd:YAG sięgać do głębszych struktur bez uszkadzania naskórka, bez względu na typ skóry.

Innowacyjność lasera Nd:YAG oraz Er:YAG Fotona Spectro SP

Laser ten został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań takich jak EFC ( kontrola zwrotna impulsu ) – jest to system zapewniający niedostępny dotychczas stopień kontroli nad energią impulsu promienia lasera. Dzięki każdorazowej kalibracji urządzenia laser dostarcza zawsze wiązkę o ściśle zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Kolejną z innowacyjnych w laserach Fotona Spectro SP jest system VSP ( zmienny kwadratowy impuls – rozwiązanie chronione patentem ) pozwalający na generację impulsu o danych parametrach z pomijalnie krótkim czasem narastania oraz opadania energii impulsu. Dzięki temu zwiększa się efektywność wiązki lasera, równocześnie polepsza się skuteczność i szybkość leczenia w stosunku do innych urządzeń.

Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanemu systemowi bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.

Bezpieczeństwo systemu Fotona Spectro SP to:

Skuteczność systemu Fotona Spectro SP to:

Laser Fotona Spectro SP, dzięki kombinacji dwóch długości fali wiązki lasera: Nd:YAG – 1064nm i Er:YAG – 2940nm, posiada najszerszy wachlarz usług leczniczych, spośród wszystkich dostępnych na rynku polskim. Laser neodymowo – Jagowy o długości fali 1064 nm, to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na rynku, dzięki temu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Wysoka moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 Wat. Konkurencja nawet nie zbliża Siudo tego wyniku. Korzystając z fali 2940nm, dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów , które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki. Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyspieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadaja tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powoduja irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykają się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Dzięki temu zabiegi wykonywane systemem Fotona Spectro SP są o wiele szybsze i skuteczniejsze. Z tym systemem laserowym można spełnić wszelakie potrzeby pacjentów, osiągając świetne rezultaty kliniczne oraz niespotykaną łagodność.

Cena zabiegu
Od 150zł