LASEROWE USUWANIE BLIZN i BLIZN POTRĄDZIKOWYCH
Blizna to tkanka łączna powstająca w procesie gojenia,
która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstaje w miejscu
uszkodzenia skóry: jej budowa, struktura, zabarwienie i funkcja różni się
od skóry zdrowej. Początkowo blizna jest zazwyczaj różowa, potem blednie,
a ostatecznie przybiera perłową barwę. Z powodu braku w niej pierwotnego
barwnika nie odzyskuje ona koloru normalnej skóry. Najbardziej widoczne,
a przez szpecące są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu,
powodujące czasami przykurcze. Kształt i rodzaj blizny zależny jest od
wielu czynników. Między innymi od przyczyny urazu, np. zranienia czy oparzenia,
okolicy ciała, która uległa urazowi, czasu trwania gojenia czy wreszcie
indywidualnej skłonności do nadmiernego bliznowacenia. Tworzenie blizn
jest częścią naturalnego procesu gojenia organizmu i wynika z procesu biologicznego
naprawy rany skóry i innych tkanek. Większość ran, z wyjątkiem bardzo nieznacznych,
prowadzi do powstania blizn.
Blizny mogą powstawać w wyniku urazów, chorób skóry, takich jak trądzik,
lub operacji.
Blizny różnego pochodzenia skutecznie można usunąć w naszym centrum za pomocą lasera Er:Yag-owego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940nm. Lasery erbowe Fotony korzystaja z tej długości fali dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów, które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica frakcjonująca Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyśpieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadają tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powodują irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykaja się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Laser Er:YAG Fotona Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Spectro SP do szybkiej, zimnej ablacji. W trybie XLP ( przedłużonego impulsu ) zapewnia najgłębsze termalne efekty. Laser ten może prowadzić ablację naskórka bądź skóry mikron po mikronie, zapewniając niezrównaną precyzję i kontrolę zabiegową, krótkie okresy rekonwalescencji oraz wyższy komfort pacjenta, a zarazem jego satysfakcję. Jednocześnie Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku. Laser Er: YAG w połączeniu z innowacyjnymi głowicami frakcjonującymi pozwala na małoinwazyjne i bezpieczne zabiegi: fotoodmładzania skóry czy usuwanie blizn lub rozstępów.
Lasery FOTONA są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur w dziedzinie dermatologii estetycznej, chirurgii oraz medycyny estetycznej.
Tworzenie blizn
Blizny powstają wtedy, gdy uszkodzenie tkanki sięga do skóry właściwej. W procesie gojenia dochodzi do wytworzenia zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej zbudowanej z nowych włókien kolagenu (naturalnie występujące białko w organizmie). Powstająca blizna posiada odmienną strukturę i jakość niż otaczające tkanki.
Rodzaje blizn – ze względu na wygląd dzielimy na:
Blizny zwykle
Początkowo są pogrubiałe, twarde, o sino czerwonym zabarwieniu, swędzące lub piekące. Zmiany takie utrzymują się przez wiele tygodni i miesięcy od urazu lub operacji. Najczęstszą przyczyną powstawania jest przedłużony okres gojenia. Ostateczną postać osiągają po pół roku do roku, od wystąpienia urazu. W tym okresie dochodzi do stopniowych zmian w bliznach, które zazwyczaj miękną, obkurczają się, barwa staje się jaśniejsza, ustępuje świąd i pieczenie. Przez to stają się znacznie mniej widoczne.
Blizny przerosłe
Powstają wówczas, gdy dochodzi do zaburzeń procesu gojenie urazu, np. przy zakażeniu rany pooperacyjnej, uszkodzeniu mechanicznym. Blizny takie są twarde i dosyć szerokie. Umiejscowienie w okolicy stawów i ścięgien może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.
Bliznowce (Keloidy)
Keloidy to blizny, które powiększają się po zagojeniu rany. Związane jest to z indywidualną predyspozycją organizmu i spowodowane nadmierną produkcją kolagenu. Bliznowce tworzą się ponad poziom otaczającej skóry i mają kształt wybrzuszeń ponad brzegi rany. Wygląd bliznowca to twarda narośl o różowym lub ciemnoczerwonym kolorze. Bliznowiec może być bolesny i może utrudniać normalne funkcjonowanie.
Przykurcze bliznowate
Przy silnych urazach, jak np. oparzeniach, może wystąpić duży ubytek skóry. Prowadzi to do powstawania blizn, ściągających brzegi skóry do siebie, i powodujących przykurcze. Przykurcz może obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, prowadząc do ograniczenia ruchomości stawów. Przykurcze bliznowate są wskazaniem do leczenia operacyjnego, celem przywrócenia właściwego funkcjonowania aparatu ruchu.
Rodzaje blizn – ze względu na przyczynę powstania dzielimy na:
- Pourazowe ( chirurgiczne, po zranieniach, pooparzeniowe )
- Poszczepienne
- Pozapalne – np. potrądzikowe
Blizny potrądzikowe
Wszystkie rodzaje trądzika mogą prowadzić do powstawania blizn. Proces powstania blizn zaczyna się dość wcześnie i dotyczy 90%pacjentów chorujących na trądzik. Intensywność bliznowacenia zależy od nasilenia i głębokości stanu zapalnego, a także od czasu rozpoczęcia leczenia. Blizny trądzikowe najczęściej mają charakter zanikowy. Proces zaniku może dotyczyć naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zmiany trądzikowe ulegają procesowi naprawczemu, przechodzą fazę zapalenia, ziarninowania, włóknienia, a także przebudowy i obkurczania blizny. Charakterystyczną dla trądzika jest lokalizacja stanu zapalnego poniżej naskórka, poniżej mieszka włosowo-łojowego i dlatego proces bliznowacenia dotyczy najczęściej głębszych warstw skóry. Jeżeli w przebiegu stanu zapalnego dochodzi do pęknięcia torebki mieszka włosowo – łojowego wewnątrz skóry właściwej, stan zapalny rozszerza się i dochodzi do destrukcji głębokich tkanek i powstawania blizn w skórze właściwej i w obrębie tkanki podskórnej. W trakcie dojrzewania blizn obkurczanie tkanek powoduje, że blizna staje się głęboka i tym samym bardzo widoczna. Stany zapalne mieszka i tkanki około mieszkowej powodują odbarwienie grudkowych blizn, będących wynikiem zniszczenia i osłabienia włókien kolagenowych w tkance otaczającej mieszek włosowy. Jeżeli w przebiegu trądziku dochodzi do powstania torbieli ropnych, po ich opróżnieniu powstają puste przestrzenie, które nie zostają wypełnione przez zanikłą tkankę podskórną. Gojenie zmian trądzika typu skupionego często następuje przez mostkowanie, nierówne, przerosłe blizny, stanowiące poważny defekt kosmetyczny. Pod względem estetycznym szczególnie trudne do zaakceptowania wyraźne odgraniczone blizny o nierównej powierzchni.
Czynniki wpływające na wygląd blizny:
- Predyspozycje genetyczne ( są osoby, które zawsze wytworzą ładną bliznę i takie, które zawsze wytworzą bliznowiec )
- Wiek ( lepsze gojenie u dzieci )
- Przebieg gojenia rany – krwawienie, ropienie
- Wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia
- Kształt blizny
- Rodzaj stosowanego szwu
- Lokalizacja blizny ( broda, mostek, ramię, górna część pleców to obszary zwiększonego ryzyka)
Leczenie blizn różnego pochodzenia:
Mimo, że blizn nie można całkowicie usunąć, to można poprawić ich wygląd ogólny. Metody poprawy wyglądu blizny to:
- Leczenie miejscowe poprzez stosowanie specyfików, takich jak kremy, gdzie substancją czynną jest najczęściej wyciąg z cebuli wzbogacony alantoiną, i heparyną. W Polsce najczęściej stosowanym lekiem tego typu jest preparat CEPAN, plastry i żele silikonowe, inne preparaty, tj. Kelo-cote.
- Doustne środki farmakologiczne, które mają zmniejszyć objawy i wyleczyć bliznowca lub bliznę przerostową to: między innymi, Calcium, Vitaminum C i E, Retinoid, Tretinoid. Najczęściej stosuje się je w kombinacji z opracowaniem chirurgicznym. Hamują one syntezę kolagenu i stymulują działanie kolagenazy. Jednym ze środków jest 5-Fluorouracyl, który główne zastosowanie znalazł w leczeniu nowotworów. W leczeniu bliznowców stosuje się dzięki działaniu hamującemu na rozrost fibroblastów. Stosuje się w monoterapii, wstrzykując w okolice tkanek bliznowatych, ze sterydami lub łącznie z laseroterapią.
- Leczenie operacyjne. Mimo że nie można całkowicie usunąć blizny, leczenie chirurgiczne może doprowadzić do zmiany kształtu blizny lub uczynić ją mniej zauważalną. Operacja nie jest zalecana w przypadku blizn przerosłych lub keloidów, ponieważ istnieje ryzyko powtórzenia się tworzenia bliznowca.
- Zastrzyki steroidowe mają zastosowanie w leczeniu keloidów i w niektórych przypadkach blizn przerostowych. Skuteczność działania tej metody jest wysoka, z niską częstością występowania nawrotów. Pełna kuracja składa się z kilku – kilkunastu iniekcji wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych. Zabiegi polegają na śródskórnym wstrzykiwaniu kortykosterydów bezpośrednio w bliznę. Najczęściej wykorzystywanym preparatem jest Kena-log w dawce 10-40mg/ ml, 1 -6 razy w odstępach 2-4-tygodniowych. Wadą tej metody jest bolesność oraz efekty niepożądane w postaci zmian zanikowych skóry. Często obserwuje się również nadmierne zjaśnienie blizny (depigmentacja) i teleangiektazja (rozwój sieci drobnych naczyń krwionośnych w obszarze zmian chorobowych).
- Radioterapia powierzchowna z niską dawką jest stosowana w celu zapobiegania nawrotom ciężkich postaci keloidu i blizn przerostowych. Leczenie jest stosowane tylko w skrajnych przypadkach ze względu na potencjalne długofalowe skutki uboczne.
- Dermabrazja polega na usunięciu blizny wraz ze skórą. Dermabrazja jest przydatna, gdy blizna uniesiona jest powyżej skóry, ale mniej przydatna w leczeniu blizn wklęsłych. Mikrodermabrazja jest o wiele mniej inwazyjną formą dermabrazji i może być użyteczna dla bardzo powierzchownych blizn.
- Laseroterapia, podobnie jak dermabrazja, usuwa warstwy powierzchni skóry z wykorzystaniem różnych typów laserów. Najskuteczniejszym jest laser neodymowo-jagowy (Nd:YAG) z Er: YAG-iem. Wiązka promieni laserowych działa hamująco na produkcję kolagenu, zaburzając jego metabolizm i syntezę z fibroblastów w obrębie tkanek bliznowatych. Jednocześnie powoduje wzrost kolagenazy (enzymu rozkładającego kolagen) oraz nasilenie procesu rozpadu kolagenu, czyli kolagenolizy, co daje uczucie zmniejszenia napięcia tkanek.
- Wstrzykiwanie wypełniaczy mogą być wykorzystywane do podnoszenia zatopionych blizn do poziomu otaczającej skóry. Uboczne skutki tych zastrzyków maja zwykle charakter przejściowy, wymagają jednak regularnego powtarzania.
Laserowe usuwanie blizn i blizn potrądzikowych:
Efektem działania lasera frakcjonującego Fotona Spectro SP jest likwidowanie blizn dzięki ablacji przerośniętej tkanki do poziomu zdrowej skóry, zaś likwidacja rozstępów jest możliwa przy zastosowaniu wiązki świetlnej o różnej sile i różnym czasie . Możliwość modelowania tkanki jest bardzo efektywna, a okres gojenia skóry wynosi 3 - 7 dni. W przypadku rozstępów należy pamiętać, że świeże zmiany można całkowicie wyleczyć, zaś w przypadku zmian kilkuletnich możemy jedynie poprawić ich wygląd i napięcie, co w efekcie prowadzi do lepszej kondycji i napięcia skóry, a tym samym znacznie poprawia efekt estetyczny.
Przeciwskazania do laseroterapii:
- Ciąża
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepnięcia
- Epilepsja
- Niektóre choroby skóry - trądzik różowaty, bielactwo, łuszczyca
- Opalenizna (zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może powodować przebarwienia skóry). Nie należy się opalać (słońce, solarium) 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
- Skłonność do przebarwień
- Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
- Stosowanie niektórych leków:
- Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna
- Sterydów
- Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. .tetracykliny, doksycykpochodnychminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy
- Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec
- Stosowanie kremów z re tinolem
Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem laserowego usuwania blizn:
- Nie należy opalać się ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed zabiegiem
- Nie należy stosować zabiegów złuszczających skórę ( peeling ) przez tydzień przed zabiegiem
- W przypadku stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających, należy je odstawić ( jeśli to jest możliwe ) 7 dni przed zabiegiem, a następnie można je stosować ponownie po 14 dniach po zabiegu
- Nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
- Zabieg wykonuje się na skórze czystej ( należy zmyć kosmetyki przed zabiegiem )
Przez kilka dni po zabiegu:
- Nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
- Nie wykonywać peelingów i innych zabiegów
- Nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
- Nie drażnić skóry w okolicy zabiegu
Zalecenia dla pacjenta po zabiegu laserowego usuwania blizn:
- Nie zaleca się korzystania z gorącej kąpieli, sauny 14 dni po zabiegu
- Nie zaleca się opalania ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie po zabiegu
- Nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przez 7dni po zabiegu
- Przy zabiegach na twarzy, przez 4 tygodnie po zabiegu należy stosować kremy z filtrem co najmniej SPF 30
- Kosmetyki można stosować dopiero po 24 godzinach po zabiegu, należy unikać preparatów na bazie alkoholu, stosować preparaty natłuszczające skórę
- Należy zgłosić się na wizytę kontrolną po zabiegu
Dlaczego usuwamy blizny i blizny potrądzikowe Laserem Nd:YAG oraz Er:YAG FOTONA SPECTRO SP?
Lasery Fotona neodymowo – jagowe Nd:YAG oraz Er:YAG – są nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie szeregu procedur z dziedziny chirurgii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, począwszy od epilacji laserowej, poprzez leczenie trądziku, fotoodmładzanie, skończywszy na leczeniu nowotworów skóry, usuwaniu żylaków czy procedur lipolizy laserowej. Laser Spectro SP osiąga maksimum efektów przy minimalnej głębokości penetracji wiązki laserowej. Ten laser jest idealnym narzędziem do szybkiej, zimnej ablacji. Technologia Zmiennego Kwadratowego Impulsu ( VSP ) Fotony dostosowuje parametry laserowe do zabiegu, zapewniając łatwość obsługi. Kwadratowe impulsy mogą leczyć różne wskazania z nieporównywalną efektywnością, bez przegrzewania sąsiednich tkanek, zapewniając w ten sposób komfort pacjentowi. Dodatkowo, wbudowana technologia kontroli zwrotnej impulsu ( EFC ) gwarantuje, że energia wyjściowa lasera jest zawsze zgodna z parametrami, jakie pacjentowi się ustawi, zapewniając w ten sposób najwyższy poziom bezpieczeństwa i pewności systemu.
Średnia moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 WAT. Konkurencja nawet nie zbliża się do tego wyniku. Dzięki temu zabiegi wykonywane są o wiele szybsze i skuteczniejsze. W rękach lekarza ten laser jest narzędziem niemal doskonałym.
Efektywne leczenie blizn dla wszystkich rodzajów skóry:
Laser Spectro SP jest najpotężniejszą kombinacją lasera Nd:YAG z Er:YAG-iem. Zapewnia najszerszy zakres ablacyjnych i nieablacyjnych zabiegów jakie może zaoferować pojedynczy system laserowy. Laser Nd:YAG Fotony będący częścią tego lasera, o długich impulsach charakteryzuje się homogeniczną penetracją i niską absorpcją przez chromofory tkanki. Te dwie zalety pozwalają laserowi Nd:YAG sięgać do głębszych struktur bez uszkadzania naskórka, bez względu na typ skóry.
Innowacyjność lasera Nd:YAG oraz Er:YAG Fotona Spectro SP
Laser ten został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań takich jak EFC ( kontrola zwrotna impulsu ) – jest to system zapewniający niedostępny dotychczas stopień kontroli nad energią impulsu promienia lasera. Dzięki każdorazowej kalibracji urządzenia laser dostarcza zawsze wiązkę o ściśle zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Kolejną z innowacyjnych w laserach Fotona Spectro SP jest system VSP ( zmienny kwadratowy impuls – rozwiązanie chronione patentem ) pozwalający na generację impulsu o danych parametrach z pomijalnie krótkim czasem narastania oraz opadania energii impulsu. Dzięki temu zwiększa się efektywność wiązki lasera, równocześnie polepsza się skuteczność i szybkość leczenia w stosunku do innych urządzeń.
Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanemu systemowi bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.
Bezpieczeństwo systemu Fotona Spectro SP to:
- EFC ( kontrola zwrotna impulsu )
- VSP ( zmienny kwadratowy impuls )
Dzięki temu systemowi unikamy spadku mocy lasera podczas zabiegu, co mogłoby prowadzić do osiągnięcia słabszych, bądź niepełnych efektów. Nie musimy się również obawiać skoków energii, które mogą powodować uszkodzenia tkanek.
W odróżnieniu od innych systemów, gdzie następuje nagły skok energii, a później powolny spadek, w systemie Fotona Spectro SP rozkład energii impulsu jest równy. Zabezpiecza to nas przed przegrzaniem i poparzeniem tkanek. Przy tym radykalnie poprawia się efektywność i bezpieczeństwo zabiegów
Skuteczność systemu Fotona Spectro SP to:
Laser Fotona Spectro SP, dzięki kombinacji dwóch długości fali wiązki lasera: Nd:YAG – 1064nm i Er:YAG – 2940nm, posiada najszerszy wachlarz usług leczniczych, spośród wszystkich dostępnych na rynku polskim. Laser neodymowo – Jagowy o długości fali 1064 nm, to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na rynku, dzięki temu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Wysoka moc w trybie quasi ciągłego impulsu wynosi 30 Wat. Konkurencja nawet nie zbliża Siudo tego wyniku. Korzystając z fali 2940nm, dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów , które usuwają mikroelementy uszkodzonej tkanki, czego rezultatem jest głęboki efekt termalny. Klasyczne nieablacyjne zabiegi frakcyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów składających się z gorących, martwych pozostałości leczonej tkanki. Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze powodując niepotrzebny ból i dyskomfort. Głowica Fotony natychmiast usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry, zmniejszając ból i przyspieszając rekonwalescencje. Czyste mikrokanaliki posiadaja tę samą strefę oddziaływania cieplnego jak mikrokanaliki po nieablacyjnym zabiegu frakcyjnym, lecz nie powoduja irytacji, obrzęku i bólu. Po zabiegu przy pomocy frakcjonującej głowicy Fotony mikrokanaliki zamykają się i leczą o wiele szybciej niż w przypadku klasycznych nieablacyjnych technik frakcyjnych. Dzięki temu zabiegi wykonywane systemem Fotona Spectro SP są o wiele szybsze i skuteczniejsze. Z tym systemem laserowym można spełnić wszelakie potrzeby pacjentów, osiągając świetne rezultaty kliniczne oraz niespotykaną łagodność.