Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

Usuwanie żylaków

Dla tych z Państwa, którzy borykają się z żylakami przygotowaliśmy garść informacji na temat przyczyn ich powstawania, a także sposobów leczenia. Dzięki naszej ofercie zabiegów medycyny estetycznej mogą Państwo podjąć walkę ze swoim problemem.

FLEBOLOGIA – Chirurgia żył

Choroby naczyń obwodowych stanowią niezmiennie ważny problem społeczny. O znaczeniu tego problemu może świadczyć fakt, że z powodu miażdżycy, zakrzepów i zatorów tętnic, zakrzepic żylnych, przewlekłej niewydolności żył głębokich kończyn dolnych i żylaków choruje co drugi mieszkaniec krajów uprzemysłowionych.

W Polsce jak i na świecie szacuje się, że poziom chorób z etiologią naczyniową stanowi ok.20% wszystkich chorób i problemy naczyniowe są powszechniejsze niż choroby nowotworowe. Czynnik genetyczny ( czyli choroba przekazywana jest z pokolenia na pokolenie ) jak i komponenta cywilizacyjna jest warunkiem decydującym o wszechstronności tego zjawiska. Wzrost zachorowalności na choroby żył nierozerwalnie wiąże się z warunkami życia jakie niesie współczesna cywilizacja.

Wyniki badań epidemiologicznych dowodzą, że w Polsce objawy niewydolności żylnej występują bardzo często i dotyczą 47% kobiet i 37% mężczyzn co oznacza, że choruje 42% wszystkich Polaków .Jest to tak ogromny społeczny problem zważywszy na fakt, że 60% tej chorej populacji nadal się nie leczy. A od czasów starożytnych najczęściej leczonymi chorobami żył były ŻYLAKI i ich powikłania. Najstarszy opis żylaków kończyn dolnych znajduje się już w starożytnym egipskim papirusie.

Żylaki

Żylakami nazwane są trwałe, organiczne rozszerzenia żył powierzchownych w postaci wężowatych sznurów, splotów lub kłębków, często z balonowatym uwypukleniem. Są one miękkie, niebolesne, a stopień ich wypełnienia zależy od ułożenia kończyn. Żylaki powstają w wyniku zaburzenia stosunku między ciśnieniem krwi w żyle, a wytrzymałością jej ściany. Najczęstszym czynnikiem powodującym wzrost ciśnienia w żyłach kończyn dolnych jest niewydolność zastawek żylnych. Żylaki występują przeważnie jednostronnie i dotyczącą najczęściej żyły odpiszczelowej wielkiej, odstrzałkowej lub obu jednocześnie i to zarówno pni głównych jak i ich dorzecza.

Rodzaje zmian:

Poszerzone naczynia czyli wenektazje są zapowiedzią, że pojawia się u pacjenta problem naczyniowy. Najczęściej występują one na udach, okolicy podkolanowej, podudziach i okolicach kostki. Naczynia te mając kolor sinawy lub czerwony wyglądem przypominają „wachlarzyk”. Współcześnie większość problemów związanych z chorobami żył kończyn dolnych określa się pojęciem – przewlekła niewydolność żylna (PNŻ). Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się wolno, jednakże bezobjawowo i nie należy ich bagatelizować, gdyż nieleczona PNŻ często doprowadza do owrzodzeń podudzi.

Refluks czyli cofanie się krwi jako przyczyna powstawania żylaków

W pozycji stojącej krew żylna w nogach płynie od stóp w górę – do serca, dzięki:

Kiedy te mechanizmy zawodzą, krew cofa się. Lekarze nazywają to zjawisko – refluksem. Ciśnienie krwi w żyłach rośnie. Naczynia żylne są ze sobą połączone, nadmiar krwi znajduje ujście w innych żyłach. Z czasem powstają „pajączki” lub żylaki.

Rodzaje żylaków:

Uwzględniając czynniki usposabiające, odróżnia się żylaki pierwotne, występujące przy prawidłowym stanie żył głębokich i wtórne, które są powikłaniem niewydolności żył głębokich, przeszywających bądź przetok tętniczo – żylnych.

Objawy tej choroby:

Kobiety chorują 3-5 razy częściej niż mężczyźni. W początkowym okresie żylaki nie powodują żadnych dolegliwości, a chorzy zgłaszają się do lekarza jedynie ze względów „kosmetycznych”. Niewydolność żylna często objawia się mało dokuczliwymi dolegliwościami. Dlatego ludzie lekceważą je, nie mówią o nich swojemu lekarzowi lub uważają, ze są to „normalne” objawy związane z przemęczeniem. Pierwszym objawem jest zwykle uczucie dyskomfortu lub ciężkości kończyny, pojawiające się po długotrwałym staniu. W miarę powiększania się żylaków i narastania zaburzeń w krążeniu występują bóle, opisywane jako tępe lub piekące, nasilające się po długim staniu, a u kobiet przed i w czasie miesiączki. Później pojawiają się pieczenie, pulsowanie, uczucie zmęczenia kończyny oraz kurcze stóp i łydek. Występują również obrzęki, początkowo pojawiające się wieczorem, umiejscowione na stopach i w okolicach kostek. Później obrzęki obejmują także goleń i nie ustępują nawet wypoczynku. Żylaki pojawiające się w czasie ciąży powodują więcej dolegliwości niż występujące poza ciążą. W patogenezie żylaków u kobiet ciężarnych pewną rolę odgrywa zwiększenie objętości krwi krążącej oraz mechaniczne utrudnienia odpływu krwi z kończyn dolnych. Rodzinne występowanie żylaków jest udowodnione, ale sposób dziedziczenia nie został jeszcze określony.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej:

Powikłania:

W wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak przyczyną stanów zapalnych – na ich przebiegu pojawiają się bezbolesne stwardnienia i zaczerwienienia skóry. Dochodzi wtedy do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep krwi ( zakrzepica ). Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczenie wraz z krwią może wywołać bardzo groźne skutki. W przewlekłych stanach zabarwienie skóry łydek zmienia się na brązowe wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z czasem pojawiają swędzenie, wypryski, a także pękniecia pokrywającej żylaki zniszczonej skóry – powstaje otwarta rana na nodze. Z tych powodów żylaki możliwie wcześnie powinny być zbadane i odpowiednio leczone.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Predyspozycje i przyczyny powstawania żylaków:

Etapy przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ):

Jak rozpoznajemy i leczymy kolejne etapy PNŻ:

1. Zmiany niewidoczne i niewyczuwalne

Jak rozpoznajemy?

Na podstawie objawów subiektywnych:

Istotny jest wywiad rodzinny: występowanie żylaków u rodziców, dziadków, rodzeństwa, zwłaszcza w linii żeńskiej.

Leczenie żylaków:

2. Teleangiektazje i żyły siatkowate

Poza objawami stopnia bezobjawowego, występują drobne poszerzenia naczyń żylnych o małej średnicy w skórze.


Teleangiektazje (wenulektazje )


Żyły siatkowate


Leczenie:

3. Żylaki

Żylaki występują przeważnie jednostronnie i dotyczą żyły odpiszczelowej wielkiej ( vena saphena magna – w około 30% przypadków żyła ta ma podwójny pień ), odstrzałkowej ( vena saphena parva ) lub obu jednocześnie i to zarówno pni głównych jak i ich dorzecza. W okolicach ich ujścia do układu głębokiego mogą występować tzw. żylaki ostialne.

Inne żylaki:

Należy pamiętać, że przyczyną powstawania żylaków jest ni e tylko niewydolność głównych pni żylnych i ich ujść do układu głębokiego, ale również niewydolność zastawek żył głębokich.

Leczenie:

4. Obrzęki bez zmian skórnych

Żylakom towarzyszą obrzęki łagodne lub umiarkowane nasilone, mogą być jedno lub obustronne. Cechą charakterystyczną jest ich narastanie w ciągu dnia i zmniejszanie, a nawet całkowite ustępowanie w nocy. Zmniejszają się podczas uprawiania sportu, stosowania kompresoterapii i stosowania leków flebotropowych.

Istotne jest różnicowanie obrzęków ponieważ wiele patologii ogólnoustrojowych jak i miejscowych może powodować obrzęki np.:

Leczenie:

5. Zmiany troficzne skóry

Postęp przewlekłej niewydolności żylnej, poza objawami wymienionymi w pozostałych 4 stopnia zaawansowania choroby, powoduje zmiany niedokrwienne skóry spowodowane zastojem krwi, czyli gorszym jej ukrwieniem. Skóra staje się ścieńczała, w okolicy getrowej pojawiają się brunatne przebarwienia, wypryski mogące ulec zakażeniu; pojawiają się stwardnienia tłuszczowo-skórne.

Leczenie:

6. Zmiany skórne z wygojonym owrzodzeniem

Postęp niedokrwienia skóry ze zmian troficznych skóry może łatwo doprowadzić nawet przy niewielkim urazie, do powstania w okolicy getrowej kończyny bardzo trudno gojącego się owrzodzenia. Z racji upośledzonego ukrwienia oraz zakażenia owrzodzenia jego wygojenie stanowi bardzo duży problem.

Leczenie:

7. Zmiany troficzne skóry czynne i owrzodzenie

Czynne owrzodzenie żylne wiąże się z:

Leczenie:


Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Nieleczona przewlekła niewydolność żylna może prowadzić do bardzo groźnych również dla życia powikłań, takich jak choroba zakrzepowo-zatorowa, która w dużej części przypadków przebiega bezobjawowo, a pierwszym objawem może być zator tętnicy płucnej, a jeżeli jest on masywny to może być przyczyną śmierci. Innym bardzo uciążliwym powikłaniem, są bardzo trudno gojące się owrzodzenia troficzne podudzi. To wszystko powoduje, że nie należy lekceważyć „pozornie nieistotnych” żylaków. Przewlekłą chorobę żylną można leczyć operacyjnie lub zachowawczo. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się około 20%chorych. Pozostałych 80% chorych wymaga leczenia zachowawczego.

Leczenie żylaków i PNŻ:

1. Leczenie uciskowe

Kompresoterapia czyli stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych ( rajstop, pończoch, podkolanówek ) ma na celu spowolnienie rozwijaniu się żylaków i profilaktykę u osób predysponowanych do tego schorzenia. W tego rodzaju leczenia należy koniecznie połączyć leki flebotropowe z kompresoterapią w celu właściwych efektów leczenia.

2. Leczenie farmakologiczne

Leczeniem zachowawczym nie usuniemy żylaków. Ma ono na celu złagodzenie objawów i dolegliwości związanych z występowaniem żylaków. Stosowanie leków i maści flebotropowych powoduje hamowanie objawów niewydolności żylnej. Redukują one uczucie ciężkości nóg, kurcze i obrzęki . Leki zawierające diosminę lub trokserutynę zwiększają sprężystość i napięcie ściany żył, czyli wspomagają powrót krwi z żył do serca. Leki te uszczelniają ścianę naczyń, co skutecznie zmniejsza przedostawanie się wody z naczyń do tkanek, czyli obrzęki. Skuteczność leków została udowodniona naukowo.

3. Leczenie obliterujące ( skleroterapia )

Polega na podaniu specjalnego środka do chorych żył w celu ich zniszczenia, w następstwie zarośnięcia i wyłączenia tych żylaków z krwiobiegu. Lek podaje się w formie płynnej oraz w postaci tzw .piany. W skleroterapii niezbędne jest USG w celu identyfikacji chorych żył oraz śledzenia procesu podawania leku, tak aby sklerosant nie przedostał się poza żyłę. Przedostanie się leku do tkanki podskórnej może spowodować martwicę skóry.

4. Leczenie chirurgiczne

Polega na wycięciu chirurgicznym chorych żył, głównego pnia żyły tzw. odpiszczelowej oraz poszerzonych widocznych żylaków. Wymaga znieczulenia.

5. Laserowe usuwanie żylaków:

Laserowe usuwanie żylaków – EVLT to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Wyzwolona w ten sposób energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, przez co nie ma potrzeby jej usuwania. Metoda ta pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaka pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem.

Uwaga: wyroby uciskowe szyte na wymiar dla pacjenta dostępne w naszym centrum leczenia żylaków

SPOSOBY ZAPOBIEGANIA I ŁAGODZENIA OBJAWÓW NIEWYDOLNOŚCI ŻYLNEJ:

1.Aktywność fizyczna:

2.Odzież

Każde ubranie, które uciska Twoje ciało w okolicy nóg, bioder i pasa to dodatkowa przeszkoda dla powrotu krwi żylnej. Zwykłe podkolanówki najmocniej ściskają pod kolanem, dlatego powinnaś je usunąć ze swojej garderoby. Rajstopy modelujące sylwetkę, zbyt obciskają biodra i talię. Podobnie szkodliwie działają pończochy i pasy. Powinnaś polubić odzież w stylu sportowym, która nie krępuje ruchu Twoich mięśni i nie zaciska żył.

3.Obuwie

Unikaj niewłaściwego obuwia

4.Temperatura

5.Stosowanie leków

Badania naukowe wykazały ważną rolę żeńskich hormonów płciowych w rozwoju niewydolności żylnej. Stosowanie środków hormonalnych stało się bardzo powszechne, np. w antykoncepcji, leczeniu trądziku, czy łagodzeniu skutków menopauzy. Jeśli cierpisz z powodu niewydolności żylnej lub obserwujesz tę dolegliwość w swojej rodzinie, przed zastosowaniem takiego leczenia powinnaś poradzić się specjalisty. Jeżeli już stosujesz tego typu leki kontroluj stan swoich żył, a gdy objawy niewydolności żylnej nasilą się, zgłoś to lekarzowi.

6.Odpoczynek

TELEANGIEKTAZJE czyli „PAJĄCZKI”

„Pajączki” teleangiektazje są pierwszą oznaką, ze z naszymi żyłami zaczyna się dziać coś niedobrego. Z chwilą ich pojawienia się, należy zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż w przyszłości z małych „żylaków” mogą powstać groźniejsze żylaki.

Teleangiektazje występują jako poszerzone i wydłużone drobne sploty żylne położone śródskórnie i podskórnie o średnicy ok.0,1-1mm. Mogą być koloru czerwonego lub niebieskiego. Typowym miejscem ich występowania jest boczna powierzchnia uda, przyśrodkowa powierzchnia kolana i okolica dołu podkolanowego. Najczęściej mają kształt promienistej struktury przypominającej gałązkę drzewa lub kształt nieokreślony Kolor teleangiektazji zależy od średnicy poszerzonej żyłki: - większe poszerzenia ( nieprzekraczające jednak średnicy 1mm ) mają kolor ciemnoniebieski. Często są wyczuwalne palpacyjnie, ponieważ poszerzone żyłki powodują uniesienie naskórka. Najbardziej powierzchowne położone i najcieńsze zmiany tworzą bardzo delikatną, szkarłatną sieć. Zmiany te są często pierwszym widocznym objawem niewydolności żyły odpiszczelowej lub żył układu głębokiego. Ponadto dolegliwości bólowe i obrzęki, towarzyszące „pajaczkom”, pogarszają znacząco jakość życia pacjentów.

Rodzaje teleangiektazji:

Predyspozycje i przyczyny powstania teleangiektazji:

Metody leczenia teleangiektazji:

Zabieg laserowego usuwania „pajączków” polega na skierowaniu na znajdujące się pod skórą naczynie skupionej wiązki światła lasera. Światło lasera przechodzi przez skórę zamykając uszkodzone naczynie krwionośne. Przed zabiegiem dokonywana jest ocena wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych za pomocą badania USG Doppler.

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami:






Nasze procedury związane z leczeniem żylaków:

laserowe usuwanie żylaków (EVLT)

LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW ( EVLT )- wewnątrzżylna terapia laserowa Laserowe operacje żylaków metodą EVLT ( ang. EVLT – Endo Venous Laser Treatment )- wewnątrzżylna terapia laserowa - zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping ). Zastosowano go po raz pierwszy w USA w 2002 roku po akceptacji przez FDA. Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu, wysoką skuteczność i duży komfort pacjenta podczas i po operacji, metoda ta stała się najbardziej popularną formą małoinwazyjnego operowania żylaków. Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego występuje...

więcej

laserowe zamykanie naczynek

LASEROWE ZAMYKANIE NACZYNEK (PAJĄCZKÓW) Drobne popękane naczynka krwionośne, teleangiektazje, wenulektazje, pajączki są często poważnym problemem estetycznym. Stosując odpowiednio dobraną energię i długość fali lasera można wybiórczo zamknąć nieestetyczne naczynka bez uszkodzenia otaczającej skóry. Zabieg w naszym centrum wykonywany jest na laserze neodymowo – jagowym firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 1064nm. Jest to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą.

więcej

skleroterapia płynem

SKLEROTERAPIA PŁYNEM – OBLITERACJA FARMAKOLOGICZNA Skleroterapia – to metoda leczenia „prostych” żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych – venulektazji zwanych potocznie pajączkami. Polega ona na podaniu środka obliterujacego ( np. Aetoxysklerol ) do światła naczynia, które chcemy usunąć. Lek jest podawany za pomocą bardzo małych ampułkostrzykawek, zaś wkłucia są prawie bezbolesne. Działanie wstrzykniętego leku polega na wywołaniu kontrolnej reakcji zapalnej ściany żyły. Białka zawarte w ścianie naczyń żylnych oraz białka zawarte we krwi powodują ...

więcej

skleroterapia pianą

SKLEROTERAPIA PIANĄ - OBLITERACJA TESSARIEGO Skleroterapia piankowa jest najnowszą metodą leczenia Przewlekłej Niewydolności Żylnej. Polega ona na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci specjalnie spreparowanej piany. Taka postać leku działa zdecydowanie od trzech do czterech razy silniej, niż równoważne objętości i stężenia tych środków w postaci płynnej. Ta większa siła działania zależy od wielu czynników, takich jak wzrost efektywnej powierzchni czynnej działającej na ścianę naczyń w porównaniu z postacią płynną leku i przemieszczenie krwi z leczonego naczynia, co powoduje przedłużony kontakt...

więcej

badanie dopplerowskie - USG

BADANIE DOPPLEROWSKIE Badanie ultrasonografii dopplerowskiej jest nieinwazyjnym ( bezbolesnym ) badaniem układu naczyniowego – zarówno tętniczego, jak i żylnego. Badanie to wykonuje się w celu wykrycia nieprawidłowości w przepływie krwi tętniczej lub żylnej spowodowanej niewydolnością żylną, zakrzepicą w układzie powierzchownym lub głębokim, anomalii w budowie naczyń, miażdżycą w układzie tętniczym, tętniakami. Dzięki badaniu USG wykorzystującemu efekt Dopplera możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył. Badanie to jest obecnie pierwszym i niezbędnym etapem skutecznego leczenia chorób naczyniowych

więcej

kompresjoterapia

KOMPRESJOTERAPIA Kompresjoterapia jest jedną z uznanych metod profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych, zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej. Polega ona na wytworzeniu zewnętrznego ucisku, który przenosi się na naczynia krwionośne i tkanki. W tym celu stosuje się bandaże elastyczne lub specjalne wyroby o stopniowanym ucisku (rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe). Kompresjoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy wywołuje odpowiedni ucisk. W zależności od nasilenia choroby stosuje się ucisk od 10 mm Hg do 50 mm Hg .Ucisk stosowany jest dla zmniejszenia nadciśnienia

więcej